Pondělí

15. srpna 2022

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Za pomoc od Trutnováků jsme vděční, říká vedoucí česko-ukrajinského centra

1. 6. 2022

Kam umístit děti do škol, kde najít lékaře a kde sehnat práci. To jsou nejčastější dotazy, které zaznívají, když lidé prchající před válkou poprvé přijdou do Česko-ukrajinského centra v Trutnově. Uvedla to vedoucí centra Mariia Bilonozhenko.

Otázek od uprchlíků ale zaznívá mnohem víc. „Nejdřív se ptají: Kde se můžu naučit česky?“ upozornila vedoucí. Většinou sebou měli jen základní věci, které stihli zabalit do kufru nebo auta. O to větší překvapením pro ně bylo, jak solidárně se k nim Češi zachovali. „Obrovskou pomoc jsme dostali od Trutnováků. Přinášejí do centra oblečení a hračky pro děti. Jsme za tu pomoc mnohokrát vděční, je to velice důležitá věc,“ řekla Mariia Bilonozhenko.

Nejčastěji k nám z Ukrajiny přicházejí ženy a děti. „Mámy přijely, aby zachránily děti před válkou. Muži bojují na Ukrajině, aby se měly ženy s dětmi kam vrátit,“ připomněla vedoucí centra. Pro ženy i děti to nebyly snadné dny. „Mnohé na začátky brečely, byly ve velkém stresu, potřebují psychologickou pomoc.“

Je těžké pro ženy sehnat práci, když se musí starat o děti? Jaká volná místa nabízejí české firmy nejčastěji? Vezmou Ukrajinci jakoukoliv práci? Na tyto otázky a ještě řadu dalších odpovídá Mariia Bilonozhenko v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz