Sobota

9. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Chceme, aby si to tady děti užily, říká pořadatel Kasper trutnovských kempů

30. 7. 2022

Jsou to tak trochu jiné letní tábory. Proslulé jsou zejména tím, že jejich klíčovou náplní je sport. „S dětmi tady primárně po celou dobu sportujeme,“ potvrzuje trenér a hlavní pořadatel Kasper trutnovských kempů Jakub Opočenský.

Základním cílem přitom není zvedat výkonnost dětí v konkrétním sportu. „Děti seznamujeme s různými sporty od míčových her po vytrvalostní sporty, ať už to je běh, kolo nebo kolečkové brusle. Cílem není výkonnost, ale aby si to tady děti užily, aby vypadly ze stereotypu, který mají celý rok,“ přiznává Opočenský.

Už téměř deset let působí coby trenér běžeckého lyžování v Norsku. V létě se ale vždy na několik týdnů vrátí do Trutnova a předvádí dětem sport v jiné podobě. „Naše aktivity jsou zaměřené na koordinaci a rychlost. Využíváme přitom místního prostředí. Máme tu blízko Krkonoše, plavecký bazén, sportovní halu… využíváme toho do maxima,“ uvádí.

Za téměř deset let se zúčastnilo kempů přes tisíc dětí. Některé se s nadšením opakovaně vracejí. „Návratnost je přes osmdesát procent,“ říká Opočenský.

Jsou české děti v porovnání s norskými protějšky šikovnější? Jaké chyby se u nás dělají při výchově sportovní mládeže? Proč se chce příští rok Opočenský vrátit do Trutnova na stálo. To jsou namátkou vybrané otázky, které zazněly v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek. Trenér Jakub Opočenský na ně odpověděl a zároveň naznačil, co chce u nás rozjet po definitivním návratu z Norska.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz