Neděle

25. září 2022

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Snažím se vyvinout technologii, která zbaví vodu všech typů znečištění

8. 7. 2022

Jeho pracoviště je laboratoř, kde se ve zkratce zabývá výzkumem nanočástic, za který už například obdržel i prestižní cenu od ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Trutnovský rodák a vědec Ondřej byl hostem videopodcastu Trutnovinek, ve kterém při rozhovoru s Pavlem Cajthamlem vysvětloval mimo jiné vysvětloval, jak důležité pro lidstvo bude proniknout právě do světa nanotechnologií.

„V současné době technologie, které používáme, nejsou ekologické, nebo lépe řečeno udržitelné. Není možné je používat do nekonečna a mohlo by to pro nás špatně skončit. Z toho důvodu je potřeba vymyslet technologie, které budou bezpečné a zároveň je bude možné používat tisíce let bez toho, aniž by nám došly zdroje. A na toto jsou skvělé právě ty nanotechnologie,“ řekl pětadvacetiletý výzkumník z Technické univerzity v Liberci.

S nanočásticemi se už v našem světě setkáváme v několika odvětvích, například v elektronice, kde všechny ty malé součástky v počítačích a mobilech jsou již na úrovni „nano“. Podle Havelky budou mít velký přínos v medicíně, kde se mohou stát třeba nosiči léčiv. „A určitě také v enviromentální technologii, kterými se právě hodně zajímám, což je čištění, vody, ovzduší a půdy,“ poukázal na to, že s čím dnes bojujeme, je například to, že až třetina lidstva trpí nedostatkem pitné vody.

Je jednoznačně přesvědčen o tom, že nanotechnologie by podle něj mohly vyřešit obavy, že v budoucnosti nebude dostatek vody pro lidstvo. On sám se v laboratoři snaží vyvinout technologii, která zbaví vodu všech typů znečištění. „A zároveň aby tento způsob byl i levný,“ dodal Ondřej Havelka. Více se dozvíte v našem podcastu.

Michal Bogáň, Pavel Cajthaml
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michal Bogáň