Středa

4. října 2023

Nyní

14°

Zítra

Svátek má

Stavba Na Pražské? Vnímám to jako test na příští roky, tvrdí starosta Michal Rosa

6. 4. 2022

Trutnov pro letošní rok počítá s investicemi za zhruba 200 milionů korun. Je to rekordní suma, jedna z nejvyšších v novodobé historii města. „Ta částka je výjimečná,“ přiznává trutnovský starosta Michal Rosa.

Nikdy za poslední roky netvořily investice tak podstatnou část rozpočtu našeho města. Většina peněz je totiž určená na tzv. mandatorní výdaje, tedy zákonem stanovené výdaje, například na provoz mateřských a základních škol.

„Jen deset až patnáct procent z rozpočtu je možné dát na investice. V případě Trutnova je to osmdesát až sto milionů korun ročně. To, že letos Trutnov investuje dvě stě milionů korun, je výjimečná situace,“ zdůrazňuje starosta.

Investice tradičně směřují do oprav silnic a chodníků. Kromě městských akcí (ulice Národní a Polská) začaly téměř souběžně i krajské a státní (křižovatka Na Pražské, Krkonošská ulice, Prkenný Důl). Všechny letos zásadním způsobem změní trutnovskou dopravu. Cestování autem po městě bude o něco pomalejší.

"Vnímám to jako test, co nás čeká v příštích letech. V roce 2023 nebo 2024 se bude rekonstruovat Špitálský most u kina za úplné uzavírky, což bude ještě větší zásah do života Trutnova než kruhová křižovatka Na Pražské. Někde v polovině roku 2024 dojde k dokončení dálnice na polské straně a s tím bude souviset navýšení dopravy v Trutnově,“ připouští Michal Rosa.

Nejen rekordní investice a omezení v dopravě jsou velkými tématy současného Trutnova. Aktuální je rovněž problém chybějících praktických a dětských lékařů. Se starostou města Michalem Rosou jsme o nich hovořili v našem nejnovějším videopodcastu. Protože je ve funkci trutnovského starosty teprve necelé čtyři měsíce, zeptali jsme se i na několik osobních otázek. Například jaké byly jeho první pracovní dny, zda ho něco zaskočilo a co pro něj bylo zatím nejtěžší.

Poslechněte si, jak odpověděl!

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek