Úterý

7. února 2023

Nyní

-9°

Zítra

-8°

Svátek má

Středověký kronikář zaznamenal zázrak, my ho pojali jako téma dračích slavností

3. 5. 2022

Přípravy na trutnovské dračí slavnosti vrcholí. Na programu jsou už o víkendu. Organizátoři ladí poslední detaily. „Těšíme se. Klíčové je, aby se nikomu nic nestalo a aby nám přálo počasí,“ přiznává ve videopodcastu Trutnovinek Otto Štemberka, předseda pořádajícího spolku Trutnov - město draka.

Ústředním motivem 17. ročníku slavností jsou Tři slunce nad Trutnovem. V pátek se v rotundě odehraje obřad vycházející ze záznamů ve středověkých kronikách. Účastníci budou v dobových kutnách. „Je to snaha o návrat v čase. Kostým přenese návštěvníky do atmosféry magického večera. Objeví se tři slunce, z nebe budou pršet žáby, padat obilí a podobně,“ říká Štemberka.

Sobotní program začne dětským sluníčkovým průvodem. „Vyzvali jsme děti, aby si udělali sluníčko v jakékoliv podobě: Může to být mávátko, balónek, prostě cokoliv, co připomíná slunce. Průvod odstartuje v deset hodin na pěší zóně, každý účastník bude dekorován malým sluncem,“ vysvětluje předseda spolku.

Tři slunce jsou rovněž hlavním tématem celodenní hry pro děti. A budou také součástí promluvy, která zazní v sobotu večer po vyzdvižení draka na věž Staré radnice. Jaká další lákadla nabídnou letošní slavnosti? Kde bude oblíbená kuličková dráha? Kudy povede noční dračí průvod? Na tyto a další otázky odpovídá Otto Štemberka v našem nejnovějším videopodcastu.

 čtěte také: Dračí slavnosti O třech sluncích nad Trutnovem


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz