Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Věříme, že aspoň malé akce v kostele na Vánoce uspořádáme, říká Tryznová

6. 10. 2022

Věříme, že aspoň malé akce v kostele na Vánoce uspořádáme, říká Tryznová 33 snímků
Poškozený strop stále brzdí snahu oživit kostel svatých apoštolů Šimona a Judy ve Starém Rokytníku. Oprava je totiž mnohem náročnější, než se čekalo. Kostel proto zůstává z bezpečnostních důvodů i nadále veřejnosti nepřístupný.

Nehrozí, že by se zřítil strop jako takový. Je pevně ukotvený železnými věšadly na krovu, takže jeho stabilita ohrožená není. Horší je to s rákosem, který je zespoda přidělaný k trámům, ohozený omítkou a omalovaný. „Stav omítky a materiálu, který je nad ní, je za ta staletí tak špatný, že by mohl kus spadnout a ohrozit návštěvníky,“ upozorňuje Štěpánka Tryznová, místopředsedkyně spolku Přátelé Starého Rokytníka, který kostel zachraňuje a vrací do něj život.

Tesaři se pod dohledem statika a památkářů snaží strop stabilizovat a opravit. Musí ale postupovat opatrně. Strop se štukovými zrcadly a malbou je zřejmě nejvzácnějším architektonickým prvkem kostela. Konstrukce krovu i stropu je navíc ojedinělá. Byla zpevňována v různých časech a podle dobových možností. Dnešní generaci se tak dochovala unikátní kombinace více řemeslných nápadů.

„Pro tesaře, kteří tam dnes pracují, je to tvrdý oříšek. Vžít se do nápadů svých předchůdců je mnohdy velmi těžké. Musí rozplést poměr trámů a prken tak, aby vše fungovalo, a strop a krov držely další staletí,“ říká Štěpánka Tryznová.

Neobvyklá oprava stropu a stropních trámů znamená, že rozsah prací je větší, než se původně předpokládalo. „Není jisté, zda bude možné s dostupným objemem peněz dokončit stavbu do letošních Vánoc. Stále věříme, že bude možné s různými omezeními míst v lavicích uspořádat aspoň malé kulturní akce, zejména pro děti,“ zdůrazňuje Tryznová. Ve videopodcastu Trutnovinek hovoří kromě jiného také o chystané přestavbě kostelní věže a dalších plánech.

Původně gotický kostel stál ve Starém Rokytníku už ve 14. století. Během husitských válek byl zbořený. Jezuité ho obnovili v barokním slohu v roce 1752. Poslední zásadní úpravy se na kostele prováděly před více než sto lety. Církev kostel nevyužívá. Od roku 2019 se mu snaží vdechnout život patnáct přátel Starého Rokytníka. Po prvních úpravách v něm už uspořádali několik koncertů. Kvůli poškozenému stropu je teď zavřený. Členové spolku věří, že jen dočasně.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Miloš Šálek