Neděle

25. září 2022

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Nebylo v lidských silách uhasit dvacet metrů vysoké plameny, říká hasič

15. 8. 2022

S výjimečně rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko pomáhal bojovat také trutnovský hasič Tomáš Stehlík. Stejně jako pro drtivou většinu jeho kolegů byl i pro něj oheň na ploše větší než tisíc hektarů mimořádnou událostí. „Za deset let mé kariéry jsem nic takového nezažil,“ přiznává.

Hořet začalo v neděli 24. července. Po pár dnech se unikátní přírodní lokalita totálně proměnila. Jindy pohledná krajina připomínala záběry z katastrofických filmů. „Kam člověk dohlédnul, tam byl spálený les. V některých částech ještě šlehaly plameny,“ zaujalo Tomáše Stehlíka po příjezdu na místo.

V údolí hořely dvacetimetrové stromy. Silný vítr s nebývalou rychlostí pomáhal k rozšiřování ohně. „Nebylo v lidských silách to uhasit,“ přiznal. Úkolem proto bylo ´namočit´ okolí, aby nedošlo k dalšímu šíření ohně.

V ohrožení nebyla jen příroda, ale také domy tamních obyvatel, pensiony a hotely. „Šli jsme si v jednu ráno lehnout a nad námi, patnáct až dvacet metrů od nás, od hotelu, to pořád hořelo. Kolegové z plošin oheň tak tak drželi, aby nevlítl přímo do centra Hřenska,“ uvedl Tomáš Stehlík.

Kolik hodin a dnů byl akci? Je možné se na tak mimořádný požár připravit? Jak cennou zkušeností pro hasiče byl? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídal Tomáš Stehlík v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Michal Bogáň