Úterý

7. února 2023

Nyní

-6°

Zítra

-6°

Svátek má

Chaos při nácviku? Vynásobte ho deseti a máte realitu, říká bezpečnostní expert

22. 2. 2022

Výjimečný zážitek a mimořádnou zkušenost mají za sebou žáci a učitelé Základní školy ve Svobodě nad Úpou. Pod vedením bezpečnostních expertů si vyzkoušeli, jaké to je, když do školy vnikne útočník se zbraní.

Aktivní střelec. Tak se označuje agresor, který chce zabíjet v místě s velkou koncentrací lidí. Jak se chovat, když vpadne k nim, se školáci učili do bezpečnostních expertů. „Na rozdíl od dospělých to děti vnímají spíš jako hru. Ale i to je dobré, že si to takhle zažijí. Vědí, aspoň, jak to zhruba vypadá,“ říká Jakub Synek z Rock Tactical Academy, která taktické cvičení ve škole pořádala.

Během nácviku bylo cítit mezi školáky napětí. Když začal samotný ostrý nácvik, daly děti průchod emocím. Chodbami se tak na jedné straně rozléhal řev útočníka, na druhé straně jekot žáků. „Bylo to obrovský chaos. Vynásobte si ho deseti a máte realitu,“ upozorňuje Synek.

O co se snaží při přepadení pachatel? O co by naopak měli usilovat školáci? Je vůbec zájem o podobná školení? Na tyto a další otázky odpovídal Jakub Synek v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek.

čtěte také: Drama ve škole. Muži se zbraněmi zaútočili na žáky


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Video: Miloš Šálek