Úterý

7. února 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Přivezl do Čech ukrajinské uprchlíky. Pomoc jim do bezpečí je základ, říká

28. 2. 2022

Tři dny strávil na cestě novinář a starosta obce Libňatov Jaroslav Pich. V pátek nabídl ukrajinským uprchlíkům odvoz a ubytování, v sobotu časně ráno se pro ně vydal ke slovensko-ukrajinským hranicím a v neděli ráno už se s nimi vracel do bezpečí v Čechách. „Jsem rád, že jsem mohl pomoct,“ říká.

Do auta naložil dvě matky a čtyři děti z ukrajinské Koločavy. Všechny byly vyčerpané z několik hodin dlouhého čekání na hranicích, kde se v jednom místě nashromáždilo asi sedm set uprchlíků. Ve čtyřstupňovém chladu byli většinou jen v oblečení, ve kterém přišli. „Byli rádi, že jsou v autě v relativním teple. Zabalili se do dek a do deseti minut usnuli,“ přiznává Jaroslav Pich.

Šestici uprchlíků chtěl původně přivézt do Libňatova, kde pro ně je přichystané ubytování. Nakonec ale vyhověl jejich přání a zavezl je do Hluboké nad Vltavou. Partnerské město ukrajinské Koločavy na Českobudějovicku má pro uprchlíky připravené nejen ubytování, ale také školu a školku. „Cestovali se skupinou asi sto lidí z Koločavy, chtěli být prostě spolu. Sháněli se po známých, kteří šli s nimi a s kterými se chtějí setkat na konci cesty,“ vysvětluje libňatovský starosta.

Česká vlna solidarity s Ukrajinci ho příjemně překvapila. „Je ohromná, ještě nikdy jsem s něčím takovým nesetkal. Hlásí se mi desítky lidí, které solidárně nabízejí například ubytování,“ dodává Jaroslav Pich.

Kdo se společně s ním podílel na pomoci uprchlíkům? Jakým jazykem se domlouval s Ukrajinci? A chystá se v Libňatově ještě další pomoc? O tom všem se rozpovídal v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek.

  Pomáhej Ukrajině    www.pomahejukrajine.cz


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Michal Bogáň