Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Dítě se dá koupit na pouliční klinice, holka stojí 10 tisíc, kluk 17 tisíc

30. 11. 2023

Na knižních pultech je nový román. Jmenuje se Obchodníci s dětmi. Autorka Hana Hindráková v něm popisuje drsný svět nelegálních dětských adopcí v Africe. „Lidé si myslí, že je to fikce, ale bohužel není. Sedmdesát procent knihy jsem psala podle pravdy,“ upozorňuje trutnovská spisovatelka.

S tématem se poprvé hrála v neplánované době, kdy byly informace o falešných falešných časech. „Viděla jsem reportáž od indických investigativních reportérek o nelegálních adopcích. Tak jsem si to jako možné téma zapsala. Teď se to objevilo, ani jak, a vznikla kniha,“ nevím.

Poptávka po afrických dětech je velká. „V Keni jsou krásné děti zranitelným rodičům. Když se jim ztratí dítě, nemají většinou žádné zastání ani prostředky, aby dítě hledalo. Dětem se falšují dokumenty a jsou pak prodávány za velké peníze,“ vypráví.

Trutnovský křest knihy
Obchodníci s dětmi
Hany Hindrákové


Fotogalerii si prohlédněte ZDE .

Zájemci jsou z Evropy, Spojených států, ale i přímo z černého kontinentu. „V Africe je neplodnost velké stigma. Když se žena nepodaří otěhotnět, radši koupí dítě na černém trhu. Kdyby ho totiž měla adoptovat, byl by to zdlouhavý proces, navíc by musela přiznat, že je neplodná,“ říká Hindráková.

Proč si vybrala pro nový román jako téma právě nelegální adopce? Kolikrát musela navštívit Keňu, aby odhalila problémy, na které poukazuje? Jak se od její první návštěvy Keni před sedmnácti lety změnil její názor na Keňu? Na tyto a další otázky odpovídají v nejnovějším videopodcastu Trutnovinek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Foto a Video: Karel Slavík