reklama 

Rádi bychom obhájili čtyři mandáty, říká Hana Horynová ze Sdružení pro Trutnov

1.10.2014  •  Volby 2014  • 
čtenost 1517

Trutnov - Patří mezi zkušené komunální politiky. Vždyť zastupitelkou a místostarostkou je už od roku 1998. Nyní se pokouší o pátý úspěch v řadě. A s kolegy sní ve volbách o obhajobě čtyř křesel, prozradila v předvolebním rozhovoru Trutnovinkám Hana Horynová (61 let, číslo 1 na kandidátce Sdružení pro Trutnov).

Rádi bychom obhájili čtyři mandáty, říká Hana Horynová ze Sdružení pro Trutnov

V končícím volebním období jste čelila výtkám opozice kvůli dluhům firmy, ve které jste nějakou dobu figurovala. Dokonce vás opozice vyzvala k odstoupení. Neodstoupila jste, a nyní kandidujete znovu. Proč?
Protože mám ráda práci pro lidi, ta práce mě baví a ráda něco zlepšuju, vylepšuju a pomáhám lidem.

Hana Horynová

- vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Praze, agronomickou fakultu, obor meliorace
- pracovala jako účetní v Potravinách (1972 až 1974), úřednice na ONV (1979 až 1980), Městském národním výboru (1980 až 1990) a jako vedoucí stavebního úřadu na Městském úřadě (1990 až 1998).
- od roku 1998 je místostarostkou města

A k tomu problému, který vám vytýkala opozice …
Je to složité. Vím, že opozice to viděla jako můj dluh, vidí to tak i někteří současní kandidáti do komunálních voleb. Byl to dluh mého bratra, který se účetně odepisoval, protože už nebyl vymahatelný. Došlo tam jenom k převodu z jednoho účtu, nebo z rozvahy do podrozvahy, byla to jen účetní operace a nedalo se to už vymáhat. Postavila jsme se k tomu tehdy tak, jak jsem se postavila. Necítila jsem se zodpovědná za kroky mého bratra, i když jsem se mu zpočátku snažila pomáhat, ale pak to nešlo. Takže jsme se v podnikání rozešli a pak on dopadl, jak dopadl. Podnikání se mu nedařilo, zkrachoval a z podnikání odešel. Nebyl odsouzen. Já to prožívala dost silně a emotivně. Myslím, že televize mně ublížila, že to (reportáž) natočila neobjektivně, ale to je dnešní stav České televize, někdy i společnosti a pohledu na to, že co se píše v novinách a pouští v televizi, tak je pravdivé.

Nebylo by tehdy elegantnějším řešením polovinu dluhu zaplatit, nebo věnovat takovou částku městu? Sebrala byste tím přece kritikům a politickým rivalům vítr z plachet. Někteří to stále připomínají v předvolebním kampani.
Myslím, že jsem tenkrát udělala chybu. Ale už je to vis maior (neodvratitelná událost - pozn. redakce). Asi by bylo elegantní, kdybych to tenkrát zaplatila. Mohla bych aspoň těm, kteří mě tenkrát věřili, a pak touhle aférou ve mně ztratili důvěru, tak bych se jim mohla zavázat, že tu polovinu zaplatím. Bylo by to ale i znevýhodnění ostatních věřitelů, kteří by se také mohli přihlásit o nějaký dluh mého bratra.

Neobáváte se, že vám tahle kauza sebere hlasy u voličů?
Určitě mi to sebere hlasy. Ale doufám, že lidé trochu přemýšlejí, znají mojí povahu, mé chování a že mě nezatratí.

Místostarostkou jste už šestnáct let, čtyři volební období. Někdo by řekl, že to je dost dlouho. Nepřemýšlela jste nad tím, už nekandidovat?
V tom období jsem si určitě říkala, že skončím. Měla jsem toho plné zuby. Ale jak jde čas, tak člověk pak zapomene na to špatné. Přece jen, pořád je tady nastartovaných spousta věcí, rozjetých akcí, na které jsme získali dotace a ty bych ráda dotáhla do konce.

Logo

Pojďme k volebnímu programu Sdružení pro Trutnov. V kapitole Rozvoj a prosperita uvádíte, že chcete co nejvíc investic financovat z dotací a Evropských peněz. Které investice ale máte na mysli?
Víme o tom, že dostaneme dotaci na zateplení Základní školy Mládežnická, výměnu oken. Víme, že dostaneme dotaci na rekonstrukci Jiráskova náměstí. Víme, že dostaneme dotaci na cyklostezky kolem Housky.

To jsou ale věci, které už jsou projekčně hotové, a dotace je získaná. Ale něco z těch nových investičních akcí, které by za to stály …
 … třeba parkoviště u Stachelbergu. Máme připravené stavební povolení a projekt, jen čekáme na vypsání dotace.

V programu uvádíte, že nepustíte herny do městských prostor. Je to řešení? Když hernu nepustíte do domu vy, může to hned vedle udělat soukromník.
Komplexní řešení to není. Město má ale aspoň čistý štít v tom, že ve svých zařízeních tohle podporovat nebude. Jestli hernu zřídí nějaký jiný majitel objektu, pak je to vis maior. Prostě zákony mu to umožňují a my to neovlivníme. Jinak máme jako město usnesení, ve kterém nechceme, aby herny byly u škol a předškolních zařízení. Tam to ještě můžeme dirigovat.

NADZEMNÍ ČI PODZEMNÍ PARKOVIŠTĚ JSOU TREND
Tvrdíte, že zvýšíte počet parkovacích míst v centru Trutnova. Jak to ale chcete udělat? Moc volných ploch už tady přece není.

Věděla jsem, že se mě na tohle zeptáte! Určitě je tady připravená lokalita parkoviště u pivovaru, kde by měl vyrůst parkovací dům. Takže tam by se to mnohonásobně zvedlo. Je problém s investorem, ale třeba k tomu přistoupí město. Nechci to ale slibovat. Anebo se najde investor, který by se do toho pustil.

Plán byl mít podzemní či nadzemní parkoviště také u soudu, ne?
Ano, to je ta druhá lokalita. Pokud by se tam podařilo vybudovat obchodní centrum, pak tam nabudou parkoviště. Byla by v podzemí. To je dané územním plánem.

Změnil by takový typ parkování cenu parkovného?
Záleží, jak k tomu přistoupí investor a jak se dohodne s městem. Zda by město nepřispívalo, kdyby se rozšířila kapacita parkovišť, nebo jak rychle by chtěl mít investici splacenou.

Peníze bude chtít investor dostat rychle zpátky.
Vím, ale když nemáte kde zaparkovat ... Ve větších městech, kde jsou parkovací domy, tak vám stejně nezbyde nic jiného a zaparkujete v nich. Také v Liberci, kde je obchodní centrum, tak tam také parkujete, protože parkovat venku ve vzdálenosti sto metrů se vám nevyplatí. Každý chce být s autem co nejblíž, aby se nemusel tahat s nákupem. Je to otázka investorství a návratnosti investice.

Stavění nadzemních a podzemních parkovišť je tedy podle vás budoucnost, jak parkování vyřešit?
Určitě je to trend. Parkovacích míst ubývá. Patrně je to jediný způsob. Do země i nad zem je to sice nákladnější, ale není kde brát. Nemůžeme jít do parku, centrum je relativně zastavěno, nevím o lokalitě v centru, kde by se dalo vytvořit parkoviště.

V rubrice podnikání jsem marně hledal nějaké lákadlo pro menší a střední podnikatele. Pro ně nic nemáte?
Ta otázka je složitá a problematika ještě složitější. Současné zákony drobným podnikatelům a živnostníkům moc nenahrávají. My se snažíme ve vedení města nezvyšovat nájem nebytových prostor. To je v centru města jedno plus, kdy by podnikatelé mohli k nám jít. Pak samozřejmě při výběrových řízeních přihlížíme k sortimentu, který nabízejí. Snažíme se o parkovací místa a progresivní sazbu při parkování. To jsou krůčky pro střední podnikatele, kteří podnikají v centru.

NA ZELENCE A U DRUŽBY BY MOHLY BÝT PLÁCKY
V programové části u sportu mě zaujalo slovo plácky. Co tím máte na mysli?

Náš volební program netvořím jen já, je nás víc. Vím, že je to složité dnes udržovat dětská hřiště. Jsou na to normy a předpisy. Kolegové měli na mysli třeba to, že na Zelené louce jsou rovné plochy, které jsou nevyužité a jen se sekaly. Domnívali se, že by tam jednoduché vytvořit prostor třeba pro fotbal, aby si mohli kluci zakopat, nebo zahrát volejbal nebo něco podobného. Takové plácky bychom vytipovali v našem městě, ať je to v kterékoliv části. Třeba u Družby jsou zelené plochy, kde by se daly plácky, jednoduchá sportoviště vytvořit.

Chcete přesouvat skateboardové hřiště. Odkud, kam a proč?
Vypracovali jsme na podnět Radka Horáka (předseda Lokomotivy - pozn. redakce) studii a našli jsme místo za koupalištěm. Sháněli jsme dotaci a pak najednou vyrostlo skateboardové hřiště vedle tenisového hřiště. Byla jsem tím zaskočená, proč najednou v místě, kde by měly vyrůst další tenisové kurty. Oni hledali rychlý prostor, kde to postavit, což chápu. Jiné podobné hřiště tady není. Ty překážky se ale dají přenést.

Takže by to zůstalo ve sportovním areálu, jen byste překážky přesunuli za koupaliště?
Ano. Dříve tam měli fotbalisté cvičnou plochu, nyní se to tam upravuje. Například cyklisté tam měli dojezd závodů.

LODĚNICE? VĚDĚLI BYCHOM, JAK NA NI ZÍSKAT DOTACI
Zmiňujete v programu nové vodácké zázemí. O něm se mluví už dlouho. Ale pořád není. Kde máte jistotu, že se to povede právě teď?

Trochu se ustálily poměry na ministerstvu školství a tělovýchovy. Začínají se dotační tituly rozvíjet. Věděli bychom, jak získat dotační titul.

Máte představu, kolik peněz na vodácké zázemí bude potřeba?
To není zázemí na řece, ale loděnice. To máme spočítané, měla by stát kolem pěti až šesti milionů korun. Je to jednoduchá dřevostavba, takže by to nebyl problém, je tam pro ni místo. Myslím, že to vodákům dlužíme. Vedle běžkyně Vrabcové Nývltové jsou to nejúspěšnější sportovci, když odhlédnu od basketbalu. Někteří vodáci jsou dokonce mistry světa, třeba Martin Zieris a Aleš Marek. Stává se pravidlem, že republikové soutěže vyhrávají.

Chcete zvýšit dohled městské policie v rizikových lokalitách. Která místa máte na mysli?
Je to Horňák a Poříčí, přikláním se k tomu, že jsou rizikové. Viděla bych, na rozdíl od pana starosty, že by měly být vytvořeny dvojice strážníků, možná i vytvoření služebny v Horňáku a Poříčí, kde by dohlížela pravidelně městská policie. Měly by rozdělené lokality a v nich by je lidé znali, obraceli by se ně a strážníci by zase věděli, kdo se jak a kde pohybuje.

Takže na Zelené louce i v Poříčí byste udělala služebnu?
Ano. Spadaly by pod Trutnov, byly by propojené, nebylo by tam vedení, ale byli by tam strážníci. Myslím, že by si to zasloužilo, ten problém řešit.

DSC 0186

Píšete doslova: řešíme problém bezdomovců. To je téma, které hodně objevuje především na sociálních sítích, kde si lidé stěžují, že někde potkali bezdomovce a podobně. Jak to řešíte?
Jsme ve spojení s městskou policií a když vidím, že se pohybují bezdomovci v centru města, vykřikují sprostá slova a nechovají se adekvátně ke svému okolí, pospávají tady, tak strážníky uvědomím a oni na základě svých kompetencí zakročí. Myslíme si, že pokud by aspoň někdo z bezdomovců získal nějaké zaměstnání, tak by mohlo místo na té lavičce tady poblíž vás (Trutnovinky sídlí na Svatojánském náměstí - pozn. redakce) být uvolněno.

Jednoduché řešení ale neexistuje, ne?
Já vím. Není to jednoduché. Je to taky otázka parlamentu, předpisů a zákonů. Když mají možnost za peníze, které dostávají, koupit alkohol a cigarety, tak to nahrává tomu, že lidé pracovat nebudou. Pokud by se ten systém změnil a došlo by k tomu, že by za ty peníze nemohli dostat alkohol, ale jen potraviny nebo oblečení, tak je to věc druhá. Myslím, že kdyby se tím argumentovalo v poslanecké sněmovně, … myslím, že se k tomu přistupuje hodně laxně.

Slibujete revitalizaci Bojiště a jeho celoroční využití. Co tam chcete tedy umístit?
Rádi bychom přes léto obnovili letní kino. Myslíme si, že nebyl tak velký důvod, aby zaniklo, třeba letošní léto bylo tak teplé, že by se dalo provozovat. Vím, že je to spojené s dalšími finančními náklady na pořízení promítacích zařízení, plátna a dalších věcí. Ale víme, v jakém stavu jsou lavičky, v jakém stavu jsou sociální zařízení, v jakém stavu jsou přilehlé budovy. To si myslím, že by se mělo změnit. V současnosti se tam tolik peněz nedává. Budeme se snažit, aby celé kulturní zařízení mohla využívat široká veřejnost a nejen milovníci hudby.

Co ale uděláte, aby se dalo Bojiště využívat celoročně? Letní kino a festivaly jsou jen v létě.
Třeba pro rodiny s dětmi tam vybudovat dětské hřiště, s herními prvky, třeba s dřevěným hradem. Přitáhnout tam rodiny s dětmi. Dříve se tam odehrával dětský den. Dnes už tam nikdo nepřijde, protože víme, v jakém stavu jsou tam třeba trávníky. Prostě věnovat lepší péči tomu, aby se tam daly provozovat i jiné akce, a to od jara do podzimu.

Bude to chtít v každém případě investice. Máte představu, o jakých částkách se bavíme, když někteří o areálu dokonce píší jako o chátrajícím?
Souvisí to s tím, co si budeme moct dovolit. Mohlo by se to ale udělat i etapově. Chce to se sejít a říct si, co a v jakém časovém období tam chceme a pak bychom to realizovali. Ale určitě to budou miliony korun, aby to zařízení opravdu mohlo sloužit lidem.

Chcete dokončit opravy podloubí. Jak, když všechny domy na náměstí nejsou města? Jak chcete některé majitele přimět k opravám?
Přispíváme soukromníkům. Když někdo nebude chtít, tak to za něj opravovat nebudeme. Myslím, že tlak lidí procházejících zanedbaným podloubím donutí vlastníka ho opravit.

Přijde mi podloubí někdy až nehezky přeplácané reklamními áčky, poutači a štíty. To vám v centru města nevadí?
Je pravda, že těch áček je strašně moc. Člověk do nich naráží, když jde městem, obzvlášť, když se nahrnou studenti ze škol, nebo lidé z práce. Pak je podloubí opravdu zaplněné. Na druhou stranu je to podpora podnikání. Obchodníci chtějí být vidět, dát najevo, že tam mají svoji provozovnu. Je to trochu kompromis pro podnikatele a zároveň je potřeba, aby člověk jdoucí podloubím se těm áčkům vyhnul.

Takže město do toho nemá zasahovat?
Nemělo by. Ale mohla by ta áčka být srovnána podél obvodové zdi, aby se lidé mezi nimi neproplétali slalomem.

S LIDMI NA DVORAČCE JE POTŘEBA O SILNICI JEDNAT
Slibujete, že odlehčíte dopravu výstavbou nových spojovacích komunikací Poříčí - Zelená Louka, Krkonošská - Dolní Staré Město. To máte na mysli záměr vést silnici přes Dvoračku, proti kterému sepsali tamní obyvatelé petici?

Je potřeba s lidmi, kteří bydlí v Nových Dvorech, jednat. Kdybych tam bydlela, tak bych tam nechtěla mít čtyřproudovou komunikaci, která by vedla na Zelenku. My je ale potřebujeme přesvědčit, že by se tam nepustila nákladní doprava. Pochybuju, že by se dalo nějak ovlivnit zamezení transitu, jak tamní argumentují Poláky. Já si to nemyslím… Možná čas ukáže. Když se opraví stávající komunikace, rozšíří od Dvoračky po Zelenku, sami uvidí, jak se to zaběhne. Pak můžeme dál jednat, jestli by k tomu přistoupili, aby se tohle propojení, které opravdu ovlivní dopravu v centru, jestli k němu dají souhlas.

Takže podle vás pro vývoj města je tahle silnice klíčová?
Jinudy to nevidím. I Horská, která napájí sídliště Zelená louka, je u ní potřeba, aby buď doprava jezdila po Krkonošské, anebo by se mohla i třeba časem vrátit tam, jako průmyslová komunikace, která sjížděla nad pekárnou dolů a podél trati ústila až ve Vlčické. To ale nyní v územním plánu není. Vím, že třeba z Horního Starého Města by novou spojku na Poříčí uvítali. A chápu lidi v Nových Dvorech, že to nechtějí.

VŠICHNI NEBUDOU CHTÍT JEZDIT NA NAFTU A BENZÍN
Zaujaly mě některé sliby související s životním prostředím: například, že dáte podzemní nádoby na odpad na Jiráskově náměstí a že podpoříte nabíjecí stanice pro elektromobily. To je úplně nový nápad nebo už to žije vlastním životem?

Nežije, ale existují k tomu dotační tituly. Jednali bychom s benzinkami, jestli by tam nabíjecí stanice umístily na základě nějaké společné investice.

Vy máte nějakou statistiku, kolik lidí v Trutnově má elektromobil?
Neustále přikračujeme k tomu, abychom zlepšovali životní prostředí. Máme tady autobusy na zemní plyn, jezdí spousta aut na zemní plyn. Budoucnost se bude přiklánět k tomu, že nebudou všichni jezdit na benzín a naftu, že budou chtít mít čistší životní prostředí. Je to otázka budoucnosti.

A podzemní nádoby na odpad?
Pro Jiráskovo náměstí jsou už vyprojektované. Měly by tam být první tři komodity - papír, plasty a sklo. Mělo by to být v rohu, kde byl stánek poštovní novinové služby. Chceme to zkusit, jak se takové zařízení v našich klimatických podmínkách bude chovat. Přece jen, je tu sníh a mráz, nevíme, jak se ten materiál vzhledem k tomu bude chovat. Viděla jsem to v několika místech naší republiky a bylo kolem toho čisto. Nejde pořád v sídlištích navyšovat dlouhé řady kontejnerů, tohle je trend do budoucna, jak životní prostředí zlepšit.

V kapitole Školství avizujete víc center pro děti v různých částech města. To byste kromě Střediska volného času vzniklo ještě něco nového?
Chceme, aby se kriminalita zmenšovala. Tím pádem chceme, aby děti měly příležitost mimoškolní výchovy. K tomu je zapotřebí, aby vznikaly školní kluby anebo různé nadace. Nevím, u které školy není školní klub, ale myslím, že ještě jsou školy, které takové kluby nemají. Takže tam je třeba podpořit. Nebo vím, že například vzniká problém se skautem, s junákem, kterým dobíhá nájemní smlouva, jsou v centru města. Myslím si, že by pro ně bylo vhodnější, kdyby získali nějaký objekt na okraji města, kde by měli návaznost na přírodu. A možná kdyby mělo Středisko volného času na Zelence pobočku, bylo by to taky dobře.

Anketa

Přesvědčila vás Hana Horynová? Měla by být starostkou?

odpovědí celkem 208

Jaký volební výsledek očekáváte? S jakým byste byla spokojená?
Byla bych ráda, kdybychom se zase dostali do zastupitelstva a obhájili čtyři mandáty.

S kým půjde Sdružení pro Trutnov do koalice a s kým ne?
Ráda bych, aby zůstala současná koalice. Rádi bychom spolupracovali dál, myslím, že dosavadní práce koalice je na městě vidět. Co se týká ostatních stran, tak prostor pro jednání je vždycky. Nešli bychom ale s komunisty, a za současné kandidátky ani s TOPkou a Zelenými.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Renata Tommová

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama