reklama 

Není zaručena objektivnost, napsal Václav Török, jednička hnutí Úsvit

30.9.2014  •  Volby 2014  • 
čtenost 2579

Trutnov - Nová strana ve městě a neokoukaná tvář v jejím čele. Hnutí Úsvit přímé demokracie a politické strany Domov. V komunálních volbách kandiduje s pořadovým číslem 2. Stejně jako další subjekty jsme také jejich lídra - Václava Töröka (41 let) - vyzvali k rozhovoru. Odmítl.

Není zaručena objektivnost, napsal Václav Török, jednička hnutí Úsvit

Václav Török (v bundě), lídr hnutí Úsvit, na schůzi Klubu seniorů z minulého týdne.

Nejprve přitom interview slíbil. „Pošli mi prosím Tě nějaký ty otázky, co máš na zítra připravený, ať si můžu vytáhnout, když tak nějaký data,“ napsal den před sjednaným termínem přes facebook (známe se ze školy a ze sídliště, kde jsme vyrůstali - proto to tykání). Když jsem odpověděl, že otázky předem nedáváme a že to takzvaně dá z patra, neodpověděl. Druhý den na smluvenou schůzku nepřišel, čtvrt hodiny před ní se textovkou omluvil, že nestíhá.

Dohodli jsme nový termín. V den schůzky se ale Václav Török opět omluvil s tím, že nestíhá kvůli pracovním povinnostem. A stanovil si podmínku. „Chceme otázky dopředu a autorizaci článku. Je to rozhodnutí našeho volebního manažera,“ napsal do sms zprávy. Jenže redakce Trutnovinek určila předem jasná pravidla pro všech devět lídrů - otázky předem ani autorizaci neposkytujeme, rozhovory probíhají v naší redakci a zpovídaný si je může pro kontrolu nahrát na vlastní mobil, diktafon či kameru.

Török ale dál trval na svém. „Problém je ten, že nejste nezávislý médium. Tudíž není zaručena nestrannost a objektivnost. Není to nic proti tobě osobně,“ napsal. Když se mi nevedlo přesvědčit ho písemně, zašel jsem za ním osobně.
„Nemáš teď čas na deset minut, že bychom udělali ten rozhovor?“ zeptal jsem ho, když opouštěl veřejnou debatu v Klubu seniorů.
Zavrtěl hlavou, že ne.
 „A proč nechceš ten rozhovor udělat?“ dotázal jsem se.
„Z jednoho prostého důvodu, že to není vyvážený.“
„A co není vyvážený na rozhovoru - otázka, odpověď, otázka, odpověď?“
„My prostě pro tu komunikaci využíváme jiný média. Prostě ne, no.“

DSC 02833333333333333333

Jenže do Klubu seniorů k „ostrému“ moderátorovi Miroslavu Šafaříkovi přišel. A dokonce dvakrát. Jednou jako hlavní diskutér, podruhé jako oponent starosty Ivana Adamce. A bez otázek napsaných předem. „Nikomu nedávám nic na papírek. Za dvacet čtyři roků našich besed se nikdy nestalo, že bychom se s někým domlouvali předem. Vzniká to přímo při besedách. Nic jsem mu nedával, na druhou stranu ani já jsem nevěděl, čím svoje povídání začne,“ poukázal Miroslav Šafařík.

Takže místo rozhovoru aspoň fakta. Lídrem kandidátky číslo 2 je Václav Török, jedenačtyřicetiletý makléř - ředitel společnosti Královská dražební. Dvojkou je podnikatelka Luďka Tomešová, která úspěšně kandidovala do městského zastupitelstva za Stranu zelených v roce 2006. Neuspěla ale o čtyři roky později na kandidátce Demokratické strany zelených. A neprosadila se ani v letošních eurovolbách za Suverenitu (Jany Bobošíkové) - Stranu zdravého rozumu. Úsvit je tak jejím čtvrtým sdružením, za který v posledních devíti letech kandiduje.

Aktuální je informace o odstoupení advokátky Blanky Mourové, která byla na pátém místě Úsvitu. Za odstupující kandidátku již hnutí nemůže nominovat náhradníka, což je šance pro konkurenci. Za zatrženou stranickou kandidátku totiž Úsvit nezíská 33 hlasů (počet míst v zastupitelstvu), ale jen 32, což je rozdíl asi tří procent.

Navíc se bude muset zřejmě ještě vypořádat se právními důsledky vlastní předvolební kampaně. Lídři se totiž vyfotografovali pro politické propagační materiály se sochou - chobotnicí Viktora Paluše umístěnou na náměstí. A snímek použili i na facebooku. „Je to nezákonné, ale také nevkusné a nehorázné zneužít něčí hmotný i duchovní produkt,“ reagovala na facebooku Lucie Pangrácová, ředitelka městské galerie, který autor dílo zapůjčil.

Bez Nazvu

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Aberle, reprofoto: facebook

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama