Pátek

22. října 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Do Senátu na Trutnovsku kandidují STAN, ANO, ODS a SPD

20. 7. 2020

page.Name
O senátorské křeslo v obvodě Trutnov by se podle zjištění ČTK měli v říjnu utkat kandidáti hnutí ANO, ODS, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a hnutí STAN. Ostatní parlamentní strany své kandidáty nepostaví.

Místo senátora bude na návrh hnutí STAN obhajovat starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který má dojednanou podporu od TOP 09 a Pirátů. Podporu mu podle předsedy krajských lidovců Vladimíra Dernera dá i KDU-ČSL. Při posledních volbách do Senátu na Trutnovsku kandidovalo devět lidí. Další kandidáti mohou ještě i letos přibýt, poslední termín pro jejich přihlášení je 28. července.

Sobotka také kandiduje v krajských volbách na 21. místě společné kandidátky ODS, STAN a Východočechů. V senátních volbách se však utká s kandidátkou ODS, kterou bude advokátka a provozovatelka Luční a Labské boudy v Krkonoších Klára Sovová. Sovová, které se členkou ODS stala letos, v minulých senátních volbách na Trutnovsku kandidovala za Nezávislou iniciativu.

Hnutí ANO nasadí na Trutnovsku do senátních voleb starostu Dvora Králové nad Labem Jana Jarolíma. Jarolím má osobní podporu od poslance a předsedy hradecké krajské ČSSD Jan Birkeho. Za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude kandidovat živnostník Michal Slavka z Trutnova.

Volby v trutnovském obvodu se konají po necelých třech letech. V říjnu 2017 byl tehdejší senátor, majitel textilky Juta Jiří Hlavatý, díky preferenčním hlasům zvolen ve sněmovních volbách poslancem, a mandát senátora mu tím zanikl.

V následných doplňovacích volbách se v lednu 2018 utkalo devět kandidátů včetně Hlavatého, který se mandátu poslance vzdal a do Senátu se chtěl vrátit. Ve druhém kole však proti Sobotkovi neuspěl. Sobotka měl tehdy podporu od TOP 09, KDU-ČSL a ODS. V roce 2014 Hlavatý ve druhém kole porazil náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše (za TOP 09 a STAN).

ČTK