Úterý

16. srpna 2022

Nyní

26°

Zítra

27°

Svátek má

Ivan Adamec byl ve sněmovně zvolen do čela vlivného hospodářského výboru

24. 11. 2021

page.Name
Novým předsedou prestižního a vlivného hospodářského výboru Poslanecké sněmovny byl zvolen trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS). Ve funkci ho bude muset spolu s ostatními předsedy výboru potvrdit ještě plénum Sněmovny. Adamec neměl protikandidáta. Zvolen byl všemi hlasy 24 přítomných členů výboru.

V minulém volebním období byl předsedou výboru Radim Fiala (SPD). Předtím vedl výbor Ivan Pilný (ANO), a když se stal ministrem financí, nahradil ho Martin Kolovratník (ANO).

Výbor má mít v tomto volebním období 25 členů. Místopředsedů bude mít pět. Dnes jimi zvolil Jana Bauera (ODS), Radima Fialu (SPD), Martina Kolovratníka (ANO), Patrika Nachera (ANO) a Antonína Tesaříka (KDU-ČSL). Mezi členy výboru dnes dorazila i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která poslance informovala, že až skončí její působení ve vládě, ráda by se stala členkou výboru. Podle jednacího řádu nemůže být člen vlády členem výboru.

Hospodářský výbor projednává návrhy zákonů týkajících se například energetiky, dopravy nebo stavebnictví. V minulém volebním období dostal na starost například návrh nového stavebního zákona. Projednává hospodaření například Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nebo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ivan Adamec je úspěšný komunální politik, který stojí v čele Trutnova jako starosta již od roku 1998. V letošních volbách do Poslanecké sněmovny vedl krajskou kandidátku SPOLU v Královéhradeckém kraji. Ta v tomto kraji zvítězila a do Poslanecké sněmovny z jejích řad postoupili čtyři kandidáti.

(ČTK, jš)
Foto: Miloš Šálek