Neděle

25. září 2022

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Jde nám o to, aby se v Trutnově dobře žilo

5. 8. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Oba jsou členové v Trutnově úspěšné politické Občanské demokratické strany. Zatímco současný starosta města Michal Rosa (47) je v této funkci pouhých devět měsíců, jeho předchůdce, nynější poslanec Ivan Adamec (62), ukončil své účinkování v čele zdejší radnice po dlouhých třiadvaceti letech. Rosa je původní profesí architekt a jak sám říká, správa věcí veřejných je jiná než podnikání. „Na osudu města mi vždy záleželo, chtěl jsem být u jeho rozvoje a podílet se na něm,“ řekl. Adamec uvedl, že jde o generační výměnu. „O řadě věcí má naše generace jiné představy než ta nastupující.“

Váhal jste, zda funkci starosty přijmout, nebo jste byl hned rozhodnutý?
Michal Rosa: Váhal jsem. Nebylo to ale kvůli tomu, že bych tu práci nechtěl dělat, ale měl jsem závazky z podnikání a nebyl jsem si jistý, zda je dokážu dostatečně rychle a razantně ukončit, abych se funkci starosty mohl věnovat naplno.

Považujete tento krok za velký závazek? V čem především?
Závazek je to v každém případě, protože Trutnov je krásné město, kde se dobře žije, a byl bych rád, aby to tak zůstalo. Do ODS jsem vstoupil v roce 2002 a od roku 2006 jsem zastupitelem. Z toho je zřejmé, že mně na osudu města vždy záleželo, chtěl jsem být u jeho rozvoje a podílet se na něm.

Můžete popsat své pocity, když jste po třiadvaceti letech skončil v čele trutnovské radnice?
Ivan Adamec: Nelze jen tak prásknout dveřmi a odejít, protože pozice starosty je obrovská zodpovědnost vůči obyvatelům města, které považuji za docela komplikovaný organismus. Měl jsem na paměti, aby mým odchodem nepřišlo k újmě nejen město, ale především jeho občané. Přiznávám ale, že se mně při odchodu z funkce do jiné pozice po těch letech v čele Trutnova výrazně ulevilo.

Neschází vám to každodenní docházení do kanceláře městského úřadu a podílení se na přímém ovlivňování dění ve městě?
Nechybí. Mám jinou, velmi pestrou práci a docházím jinam. Odchod z této funkce má tři důvody. Vyhráli jsme parlamentní volby a z opozice jsme se stali koalicí, což v Parlamentu vyžaduje úplně jiný přístup k řešení problémů. Uspěl jsem také v souboji o místo předsedy hospodářského výboru, a to je další závazek a práce na plný úvazek. Třetí důvod byl ten, že jsem práci starosty nechtěl dělat na půl plynu, to rozhodně není možné. Beru to tedy tak, že jedna moje etapa skončila a nastává další. Samozřejmě stále sleduji, co se ve městě děje. Koneckonců jsem neodešel úplně, jsem stále členem zastupitelstva, a pokud mě v komunálních volbách občané zvolí, rád bych v této práci pokračoval i nadále.

Je něco, co na svém předchůdci obdivujete? Co považujete za jeho největší vklad v rozvoji města?
MR: Obdivuji, že se Ivan Adamec dokáže rychle a správně rozhodnout. Uvedu příklad. Když jsem za ním před lety přišel se zástupci Střediska volného času s nástinem, co by se s ním dalo udělat, tehdy o tom nic nevěděl a měl jsem obavy, že nás s tím vyžene. Během pěti minut prezentace ale pochopil, že jde o fantastickou věc, která Trutnov v oblasti volného času dětí a mládeže pozvedne na neuvěřitelně vysokou úroveň. Potom už jsme se nebavili o tom, jestli bude, ale jak bude vypadat. To na něm obdivuji.

Využíváte jeho zkušeností, radíte se s ním někdy?
Není to tak často, ale narazil jsem na několik věcí, kde mě jeho názor zajímal a kdy mně pomohl v rozhodnutí.


Michal Rosa.

V čem je pro vás váš nástupce Michal Rosa zárukou, že se rozvoj města bude ubírat správným směrem?
IA: Je dlouholetým zastupitelem a radním, zajímá se o to, co se ve městě děje, je zodpovědný nejen v podnikání, ale i ve veřejném životě, má názory, za které se umí postavit, osobní rozhled a hlavně o městě hodně ví. Když jsem měl možnost se rozhodnout, koho bych do této funkce preferoval z naší skupiny zastupitelů, Michal Rosa byl jednoznačnou volbou s tím, že má pro tuto funkci všechny další potřebné předpoklady a chuť ji vykonávat.

Sledujete, jak si ve funkci vede?
Samozřejmě. Snažím se však věci, na něž mám trochu jiný názor, nekomentovat. Každý člověk je jiný, má jiné představy a potřebuje si projít počáteční cestou, na které jsou mnohdy překážky a není snadná. Nemá smysl do toho zbytečně vstupovat. Michal je hozen do vody a musí plavat.

Na co se chcete zaměřit ve svém působení? V čem myslíte, že potřebuje nový přístup a v čem budete chtít naopak pokračovat?
MR: Myslím si, že nedochází k nějakému zásadnímu zlomu nebo převratu. K předání funkce starosty došlo spořádaně a na základě domluvy. Řekl bych spíše, že doba je rychlá, takže mě čekají trochu jiné výzvy, jiná témata, která třeba budu muset řešit jiným způsobem, než by se řešila například před několika lety.

V pozici starosty jste od prosince minulého roku, změnily se za tu dobu vaše počáteční vize, s nimiž jste do ní šel?
MR: Nijak zásadně. Samozřejmě jsem o určitých věcech měl nějaké představy, které však nejdou tak rychle, jak jsem si původně myslel. Člověk si to ale musí vyzkoušet, aby to pochopil. Správa věcí veřejných je jiná než podnikání. Tam, když se jeden den rozhodnu, že něco udělám, druhý den už to dělám, což v této funkci někdy není možné. Stejné je však to, že člověk musí umět za svá rozhodnutí přijmout zodpovědnost.
IA: Řekněme si na rovinu, že jde o generační výměnu. O řadě věcí má naše generace jiné představy než ta nastupující, která si musí vše sama vyzkoušet v praxi, aby věděla, jaká je realita a v čem jsou dnes možnosti lepší než ty naše. Je to přirozený vývoj.

Do jaké míry můžete být prospěšný Trutnovu nejen jako poslanec Parlamentu, ale také jako předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny?
IA: Domnívám se, že politika je dnes propojená a ta celostátní má dopady na tu regionální. To, co se řeší v různých výborech, má určité spojitosti s městy i obcemi. Možností je řada a provázanost s regiony je přirozená, protože všichni něco potřebují od státu. Poslanec sice nemá ty pravomoci, ale ví, na koho se obrátit, jak změnit zákonné normy, aby to v regionu lépe fungovalo, a podobně.
MR: Máme ve svých řadách hejtmana i poslance, a pokud uspějeme v podzimních volbách, pro mě jako starostu města je skvělé, že mám partnery, kteří se mnou hovoří a naslouchají našim hlasům. Je to pro nás nesporná výhoda.


Ivan Adamec.

V jaké aktuální kondici je město Trutnov? Jste spokojen s jeho vývojem?
MR: Všechno může být vždycky lepší. V Trutnově se ale odvedl velký kus práce. Myslím si, že velké investice, které se realizovaly v posledních letech, přišly v pravou chvíli. Vzhledem k současné situaci na stavebním i finančním trhu by už v žádném případě nešly udělat. Pokud bude krize trvat, budeme se nyní moci soustředit na drobnější věci, rozmanité úpravy a město může bez problémů fungovat. Se současnou situací jsem spokojen.
IA: Když jsem v počátku svého starostování přebíral město, měl jsem na účtě 90 tisíc korun. Dnes je to úplně jinak a město jsem předával v dobré kondici. V současné době se změnila situace, protože se výrazně zdražily energie a další věci, ale není to pro město nic smrtícího a některé investice budou muset prostě počkat. Musím říci, že se nezapomnělo na silnice, chodníky, školy, sportoviště… Myslím si, že velké stavby jsou pro města velikosti Trutnova stejně výjimečnými záležitostmi. Vzpomínám si, že na začátku mé funkce starosty byl Trutnov velmi zanedbané pohraniční město s velkým vnitřním dluhem. Postupně se to podařilo zlomit a město začalo vzkvétat. Nyní se budou realizovat sice menší, ale stejně potřebné akce, jako například doprava a s tím spojené možnosti parkování. I přes dnešní krizi je zkrátka potřeba udržovat město tak, aby ve všech odvětvích prosperovalo tak, jak má, a hlavně ke spokojenosti jeho obyvatel. Krize jednou skončí a zase se posuneme dál.

Jste původní profesí architekt. Nechybí vám prostředí vašeho ateliéru a zpracovávání architektonických projektů?
MR: Původní profesi architekta se prakticky již nevěnuji, ale firma běží dál a dodělávají se rozpracované projekty. Potřebujeme dodržet to, k čemu jsme se klientům zavázali. Musím říci, že mně ta práce překvapivě nechybí, protože jsem zjistil, že funkce starosty je stejně a možná i více kreativní. Tehdy jsem musel věnovat spoustu času administrativě a tady na radnici se mohu opřít o zkušené
kolegy. Zatím si to stále užívám.

Využíváte zkušenosti z řízení firmy při vedení města?
Všechno stojí na komunikaci a na tom, že umíte naslouchat a předat své myšlenky. To v podstatě stačí, když přejdete z jednoho oboru do jiného. Navíc nejsem v lokální politice žádný zelenáč, i když občas používám přirovnání, že je to stejné jako sedět patnáct let na místě spolujezdce a dívat se, jak to ten řidič dělá. Potom, když si za ten volant sednu sám, je to přece jenom trochu jiné.

Komunální volby klepou na dveře. Jaké šance má ODS, které jste členem, v domovském Trutnově?
IA: Na to je asi potřeba zeptat se občanů. Samozřejmě bych si přál, aby byly co největší, což si pochopitelně přeje každá politická strana, která jde do voleb. Naším přáním je oslovit občany a i nadále to dělat tak, aby se nám v Trutnově dobře žilo. Někdy slýchám, že jsem odešel do Prahy, ale tak to není. Tam pracuji a v Trutnově žiji, a to je podstatný rozdíl. Nechceme občany zbytečně zatěžovat nějakými nesmyslnými záležitostmi, ale připravit jim takový prostor, v němž budou rádi žít. Uděláme vše pro to, aby byl Trutnov zajímavým, aktivním a nikoli spícím městem. Pro mě je důležité, aby v něm občané chtěli zůstat, žít v něm, aby se do něj mladí lidé po studiích vraceli a přistěhovali se lidé i z jiných míst. Trutnov v současné době nabízí vše pro ve všech směrech dobrý život. Máme nyní velkou šanci město ještě více pozvednout. Bylo by dobré, aby si lidé, až půjdou k volbám, uvědomili, kam se za uplynulou dobu dostalo a čeho dosáhlo. Samozřejmě považuji za nebezpečné naslouchat rozmanitým spasitelům, kteří přinášejí tak zvaná jednoduchá řešení. Naším přáním je stabilní město včetně jeho vedení, zastupitelstva a rady.
MR: Jsem životní optimista a věřím, že máme šanci obhájit svoji pozici na radnici. Kdybych tomu nevěřil, neopustil bych podnikání, které jsem sedmnáct let budoval. Je tedy zřejmé, že věřím v úspěch ODS v komunálních volbách, i když nás zřejmě čeká několik obtížných let. Máme ale velkou příležitost vše zdárně překonat. Jde nám o to, aby se v Trutnově dobře žilo.

Máte nějaké motto, kterého se držíte?
MR: Když je někdo jediný, kdo může něco udělat, tak to udělat musí.
IA: Nejsem v politice proto, aby mě lidé chválili, ale proto, aby se nám tady dobře žilo. A také: Nebát se říkat nahlas své názory

Zadavatel/zpracovatel: ODS