Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Máme smělé vize 2026, říká Tomáš Hendrych

21. 9. 2022 Komerční sdělení

page.Name
V plném pracovním a předvolebním tempu vznikl rozhovor s trutnovským místostarostou Tomášem Hendrychem. Tomáš, lídr kandidátky Volby pro město, je ženatý a má dvě děti. Volný čas věnuje rodině, sportu a vínu. Založil a spolupořádá Krakonošův cyklomaraton, jeden z největších a nejznámějších závodů pro cyklisty hobíky. Aktivně se zapojuje do společenského života ve městě a podílí se na pořádání tradičních akcí, a to Trutnovských vinařských slavností a Vinařského bálu.

Proč kandidujete a které oblasti byste se případně v zastupitelstvu města chtěl věnovat?
Trutnov je krásné město a mám ho rád. Přestože jsem se zde nenarodil, považuji se za trutnovského patriota. Líbí se mi proměna, kterou Trutnov prošel za posledních více jak 30 let a jsem hrdý a vděčný za to, že jsem se mohl na procesu proměny aktivně podílet. Mým přáním je žít s rodinou  v rozvíjejícím se a dobře organizovaném městě. Věřím, že svými zkušenostmi a úsilím k tomu mohu pomoci. Proto kandiduji.

Proč by podle vás měli lidé volit číslo 2 VOLBU PRO MĚSTO?
Protože nám nejde o politiku, jde nám o město. Ale teď vážně – Volba pro město je již tradičně zastoupena v městském zastupitelstvu. Nabízíme stabilitu, spolehlivost a slušnost, což doufám dokládá i naše dlouholetá práce ve vedení města. To znamená, že chceme, aby Trutnov byl i nadále skvělým místem pro život, aby se v něm dobře cítili Trutnováci i návštěvníci našeho města. A také bych byl rád, aby Trutnov byl dobrý i pro naše potomky. Proto si myslím, že má smysl volit číslo 2 – Volbu pro město!

Jak byste přilákali do města mladé rodiny, případně podpořili trutnovské rodáky, aby se po studiích do Trutnova vraceli?
Bydlení a práce. To jsou dvě základní věci, na které můžeme přilákat mladé rodiny do našeho města. Bydlení je v poslední době hodně velký problém. Přišel čas, kdy stále více lidí přemýšlí o nájemním bydlení. Doposud většina chtěla bydlet ve vlastním a řešila bydlení pomocí hypoték, stavebního spoření a vlastní výstavby. To je dnes stále méně dostupné. Proto bychom chtěli podpořit bytovou výstavbu města s využitím státních dotací a nově vzniklé městské byty použít jako startovací pro mladé rodiny a potřebné profese (lékaři, zubaři, učitelé, záchranáři apod.) Co se týká práce, domnívám se, že Trutnov nabízí dostatek atraktivních příležitostí pro mladé lidi. A fungující služby, školy a školky, krásné hory okolo, to vše jsou lákadla pro příchod mladých lidí do Trutnova.

Co se v Trutnově podle vás v posledních letech podařilo a co považujete za důležité po volbách?
Myslím si, že Volba pro město ve spolupráci s koaličními partnery své sliby plní průběžně. Přehled úspěšně realizovaných projektů posledních let najdete  v kapitole „Splnili jsme TU“ v naší volební skládance, která putovala ke všem občanům našeho města. Z větších realizovaných akcí bych zmínil přeměnu areálu Na Nivách na Středisko volného času, rekonstrukci pěší zóny nebo rekonstrukci koupaliště. Před dokončením je i rekonstrukce kina Vesmír. Velmi mě potěšilo, že se podařilo v rámci koalice prosadit rekonstrukci sportovních areálů u základních škol. A v posledním roce, byť se jedná o akce menšího rozsahu, je přínosem pro město úprava autobusové zastávky na Šestidomí, která zvýšila bezpečnost chodců i cyklistů v této části, a dále vybudování parkoviště u MŠ Kulíšek a celková oprava „Kostelky“.

Do budoucna musíme všichni počítat s tím, že jsou před námi nelehké roky. Proto chceme i nadále udržet zdravé finance našeho města. Jedině to nám umožní dále posouvat Trutnov, aby se mohl rozvíjet, aby byl neustále se zlepšujícím místem pro život. Naše smělé plány jsme trutnovské veřejnosti představili v projektu Vize 2026. Podmínkou proto je, aby po volbách vznikla rozumná a dobře spolupracující koalice, tak jako tomu bylo v posledních obdobích.

Jaké jsou investiční priority Volby pro město?
Po volbách bychom se rádi zaměřili na dokončení rozpracovaných akcí, jako je například rekonstrukce kina Vesmír. Hlavní úsilí bude zaměřeno na zlepšení situace v dopravě a v parkování. Za důležité považujeme rekonstrukci Špitálského mostu a vybudování podchodu/podjezdu pro chodce a cyklisty, jako náhradu za nebezpečný přechod u kina. Mimochodem podobné řešení měla Volba pro město již v roce 2010 ve svém volebním programu. Co se týká parkování, chceme se zaměřit na řešení problémů na Zelené louce, Kryblici i v dalších lokalitách. Ty ostatně řeší všechna větší města, aut je prostě hodně. Budeme prosazovat zejména výstavbu parkovacích domů, a to s využitím dotačních programů nebo hledáním vhodného investora. Pro kola, elektrokola, koloběžky, skútry máme potom připraveny tzv. „parkoviště pro jednu stopu“, což jsou zastřešené, uzamykatelné kóje s možností dobíjení elektro. Ty bychom do budoucna chtěli vybudovat na sídlištích a obytných zónách. Čeká nás také řešení problematiky zastaralého krytého bazénu, náš návrh je uveden v projektu Vize 2026. Budeme pokračovat v přípravě výstavby chodníků a cyklostezek mimo centrum – na největším sídlišti Zelené louce, na Babí, v Libči, Bohuslavicích a dalších lokalitách.

Jaká jsou vaše oblíbená místa v Trutnově, kam chodíte relaxovat?
Trutnov mám rád celý, mezi má oblíbená místa patří krásné Krakonošovo náměstí, kde je unikátní systém podloubí po obvodu a kam chodím rád na tradiční kulturní a společenské akce. S rodinou a psem Maxíkem jsou pěkné procházky v přírodě okolo Dvoračky, na Housce nebo na Dolcích. Můj nejčastější relax a vynikající dokončení hlavy jsou pro mě společné cyklistické vyjížďky s týmem Dragons v okolí Trutnova. V zimě potom vyrážíme s manželkou na skialpy do Krkonoš, které tak nějak k našemu městu také patří. Ale hezkých míst v Trutnově a jeho okolí je velmi mnoho.