Pátek

22. října 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

O Senát ve 2. kole Sobotka a Jarolím, kraj pro ODS, STAN a Východočechy

3. 10. 2020

page.Name
O složení nového zastupitelstva Královéhradeckého kraje je rozhodnuto. Volby vyhrála Koalice ODS, STAN a Východočeši. O novém senátorovi za obvod č. 39 ještě rozhodnuto není. v Prvním kole ale nejvíc hlasů získali Jan Sobotka (STAN) a Jan Jarolím (ANO). Dnešní sčítání hlasů jsme sledovali online.

ONLINE
19:31 - Koalice ODS+STAN+Východočeši sice zvítězila ve volbách, ale v novém krajském zastupitelstvu bude mít 12 křesel, stejně jako druhé ANO2011.19:20 - Přestože se volby konaly souběžně, víc voličů dorazilo ke krajským volbám - 41,01%. K senátním dorazilo na Trutnovsku 37,13%. 

19:10 - Spočítáno je i v krajských volbách. Vyhrála Koalice ODS+STAN+Východočeši, druhé skončilo ANO a třetí Piráti. Uspěly rovněž Koalice pro Královéhradecký kraj, Spojenci pro Královéhradecký kraj a Spolu pro kraj. Neuspěli Trikolóra a komunisté.18:50 - Klára Sovová (ODS) poděkovala voličům, kteří ji dali v senátních volbách na Trutnovsku hlasy. Do druhého kola vyjádřila podporu Janu Sobotkovi (STAN).


18:35 - Jan Sobotka okomentoval jako první senátní volby v obvodu č. 39: "S výsledkem jsem moc spokojený. Člověk má sice nějaká očekávání, ale když vidíte, jak je volební okrsek veliký, tak nálady a preference jsou tak různé, takže nevíte, jak to může dopadnout."

18:20 - Jan Jarolím z ANO už gratuloval Janu Sobotkovi ze STANu k postupu do druhého kola senátních voleb na Trutnovsku. Oba se střetnou o hlasy voličů znovu příští týden.

17:59 - Z 12 stran a hnutí se do krajského zastupitelstva nedostane 5 subjektů, například Trikolóra a komunisté. Vítězem voleb je Koalice ODS+STAN+VČ s lídrem Martinem Červíčkem.17:37 - Na Trutnovsku začíná být jasno. O křeslo v Senátu se ve 2. kole střetnou dosavadní senátor a vrchlabský starosta Jan Sobotka (STAN) a královédvorský starosta Jan Jarolím (ANO). Třetí Klára Sovová (ODS) ztrácí už přes 4 procenta. 

17:17 - sčítání volebních hlasů po celé zemi vrcholí. Sečteno je zhruba 90 procent hlasů. Už nyní je jasné, že některé známé osobnosti se nedostanou do Senátu. Například bývalý senátor Vladimír Dryml, podnikatel a exředitel TV Nova Vladimír Železný, herec a někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák, a také někdejší ombudsmanka Anna Šabatová.

17:05 - Východočeská televize V1 zavítala do štábu Koalice ČSSD a Zelení v Hradci Králové, kteří mají v tuto chvíli v krajských volbách 9,51 procent hlasů. Televize vyzpovídala současného hejtmana Jiřího Štěpána, který vede kandidátku s 19,45 procenta hlasů.  

16:30 - Východočeská televize V 1 vyrazila do terénu a navštěvuje s kamerou volební štáby kandidujících stran a hnutí v právě probíhajících krajských volbách. Zavítala také do štábu Koalice ČSSD a Zelení v Hradci Králové, kteří mají v tuto chvíli 9,51 procent hlasů. Televize V 1 vyzpovídala současného hejtmana Jiřího Štěpána, který vede kandidátku s 19,45 procenta hlasů.16:16 - V senátních volbách by po sečtení třetiny okrsků postupovali adepti ANO a Starostů v deseti obvodech. ODS a KDU-ČSL by uspěli v sedmi. ČSSD pouze v šesti obvodech.

16:10 - Senátorský obvod č. 39 Trutnov zatím suverénně ovládá Jan Sobotka (STAN). Jako jediný ze kandidátů se drží v zisku hlasů přes 40%.

15:55 - Podle volebního serveru po sečtení třetiny okrsků vedlo hnutí ANO v letošních regionálních volbách nadále v deseti krajích. V Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočeši, ve Středočeském kraji stále vedlo hnutí STAN, v Libereckém kraji Starostové pro Liberecký kraj.

15:44 - v Královéhradeckém kraji jde výsledkově nahoru koalice ODS+STAN+Východočeši, hnutí naopak ztrácí. Královéhradecký kraj je zatím jediný v Česku, kde ODS vede.

15:25 - po sečtení desetiny okrsků v senátorském obvodu č. 39 vede Jan Sobotka (STAN). Má přes 46% procent hlasů.


15:15 - v hradeckém kraji byly nejrychleji sečteny výsledky krajských voleb v Běcharech na Jičínsku. Jednoznačně tam zvítězilo hnutí ANO 2011, získalo přes 41 procent hlasů. Za ním s 16 procenty následovala koalice ČSSD a Zelených.

14:55 - první sečtený okrsek v senátním obvodu č. 39 na Trutnovsku. V Meziměstí vyhrál Jan Jarolím z ANO.


14:45 - V Královéhradeckém kraji jsou spočítány první dva okrsky, ve kterých odevzdalo své hlasy 79 lidí. Nejvíce hlasů získalo hnutí ANO (27 hlasů, 34,17 %), za ním koalice ODS+STAN+Východočeši (10 hlasů, 12,65 %).


14:39 - Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna oznámil, že volební účast se pohybovala mezi 29 a 32 procenty, tedy mírně klesla. 

14:33 - Mimořádností letošních voleb byla opatření proti šíření koronaviru. Jako první hlasovali už ve středu lidé, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě. V tzv. drive-in stanovišti u hasičské zbrojnice v Horním Starém Městě volilo z auta 21 lidí. Asistovali u toho dva zapisovatelé a dva příslušníci Armády ČR.

14:24 - Posledních krajských voleb v hradeckém kraji se mohlo podle seznamu voličů zúčastnit celkem 444 612 občanů. Do volebních místností jich pak dorazilo 165 964, což bylo 37,33 %. Platných hlasů pak bylo odevzdáno 163 079, což z celkového počtu odevzdaných obálek činilo 98,38 %. Počet hlasů, který propadl (tedy které získaly subjekty se ziskem nižším než 5%), byl 8300 (5,1 %). Díky tomu bylo složení krajského zastupitelstva pestré a nedošlo k větší mandátové bonifikaci stran, na úkor těch, které se do krajského zastupitelstva nedostaly.

14:15 - Na krajském úřadě Královéhradeckého kraje dosluhuje pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09. Volby v kraji před čtyřmi lety však vyhrálo hnutí ANO se ziskem 25,18 a 13 mandáty. Pětice zmíněných subjektů však obešla vítěze voleb a dohodla se na většinové koalici. Přestože jí někteří kritici předpovídali jepičí život, vydržela po celé čtyřleté období. V jejím čele stál hejtman Jiří Štěpán z ČSSD, jeho 1. náměstkem pak byl Martin Červíček z ODS.

14:05 - Volby do Senátu se na Trutnovsku konají po necelých třech letech. Poslední se odehrály na začátku roku 2018. Tehdy zanikl mandát senátoru Jiřímu Hlavatému (ANO), který byl na podzim 2017 zvolen do Poslanecké sněmovny. Na svůj poslanecký mandát Hlavatý však záhy rezignoval a pokusil se o návrat do Senátu. Prohrál ale s vrchlabským starostou Janem Sobotkou (STAN). Perličkou tehdejšího dění bylo, že po svém zvolení do Poslanecké sněmovny Hlavatý "obvinil" voliče, že ho vykroužkovali do Poslanecké sněmovny a že by to měli být oni, kdo má zaplatit pořádání nových mimořádných voleb.

14:00 - Volební místnosti se uzavřely, začíná sčítání hlasů.

13:55 - Senátorské křeslo za volební obvod č. 39 Trutnov chtěli získat 4 kandidáti - Jan Sobotka (STAN), Michal Slavka (SPD), Klára Sovová (ODS) a Jan Jarolím (ANO).

13:50 - Hlasování vrcholí. O 45 křesel v krajském zastupitelstvu se uchází 12 politických stran a hnutí: Spolu pro kraj, Demokratická strana zelených - Za práva zvířat, SPD, Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj, Spojenci pro Královéhradecký kraj, ANO 2011, KSČM, Pravý blok, Trikolóra hnutí občanů, Koalice stran ODS + STAN a Východočeši, a Rozumní.

redakce@trutnovinky.cz