Neděle

1. října 2023

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Politolog: Voliči opět prokázali, že nejsou ovce, ale že mají vlastní rozum

10. 10. 2021

page.Name
Voliči v letošních sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji nebývale zamíchali pořadím preferenčních hlasů zejména u koalic Spolu a PirSTAN. Za největší „skokany“ voleb v kraji mezi budoucími poslanci označil politolog Jiří Štefek starostku Mladých Buků Lucii Potůčkovou (STAN) a ředitele hradeckého Gymnázia J.K. Tyla Matěje Ondřeje Havla (TOP 09) z koalice Spolu. Díky kroužkování se Potůčková vyšvihla se sedmého místa společné kandidátky Pirátů a STAN na první a Havel ze čtvrtého v konkurenci kandidátů ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

„Voliči v těchto volbách opět prokázali, že nejsou ovce, ale že mají vlastní rozum a vybírají si kandidáty, které znají a nenechají si nadiktovat, co jim připraví partajní sekretariáty nebo koaliční rady," řekl Štefek. Podle něj hořkost pociťují Piráti, protože na jejich účet postoupili do Sněmovny zástupci STAN.

Potůčková, která získala v kraji nejvíce preferenčních hlasů, a to 10 910, se do povědomí veřejnosti zapsala především jako starostka, která se letos v létě rázně postavila proti návštěvě ministryň pro místní rozvoj Kláry Dostálové a financí Aleny Schillerové z hnutí ANO. „Tato zpráva obletěla republiku a strhla na sebe obrovský zájem médií,“ uvedl Jiří Štefek.

Letošní volby podle něj aktivovaly více než kdy jindy mladší voliče, což zřejmě nahrálo čtyřiatřicetiletému Havlovi. Ten je velmi populární zejména v Hradci Králové. Získal 10 858 preferenčních hlasů.

„Předvolební kampaň si tvrdě odpracoval, byl vidět mezi lidmi, dokázal jim vysvětlit případné nepopulární kroky, které se budou muset udělat. Na svůj relativně nízký politický věk na mě působil jako velice politicky vyzrálá osoba. V hradeckém kraji trošku naplnil a zvedl odkaz, který by měl na celostátní úrovni Dominik Feri, kdyby se nestalo to, co se stalo," pronesl Štefek.

Přestože ČSSD se do Sněmovny nedostala, za slušný považuje volební výsledek současného poslance a starosty Náchoda Jana Birkeho. Lídr kandidátky sociální demokracie v kraji získal 1821 preferenčních hlasů. „Jeho výsledek považuji za potvrzení jeho pozice v regionu. Jeho výsledek je mezi sociálními demokraty na celostátní úrovni jeden z mála uspokojivých, takových zástupců ČSSD v republice moc není,“ pravil Jiří Štefek.

Naopak v případě hnutí ANO v kraji preferenční hlasy neměly na přeskládání pořadí na prvních čtyřech místech vliv. Lídr kandidátky ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dostala 4446 hlasů, dvojka poslanec Jiří Mašek 3255, poslanec Petr Sadovský 1452 a čtyřka na kandidátce Jana Berkovcová 1440 hlasů, ta zamíří do Sněmovny poprvé.

Volby do Sněmovny v kraji vyhrálo Spolu, získalo 28,58 procenta a čtyři poslance. Na druhém místě je ANO, má 26,99 procenta a čtyři poslance. Třetí PirSTAN dostali 15,13 procenta hlasů, což znamená dva poslance. Jednoho poslance bude mít čtvrtá SPD se ziskem 9,05 procenta hlasů.

ČTK
Foto: Jan Bartoš