Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Považuji se za životního optimistu, tvrdí o sobě Michal Rosa

19. 9. 2022 Komerční sdělení

page.Name
Ve funkci starosty města Trutnova je od prosince minulého roku, kdy na tomto postu vystřídal dlouholetého předchůdce Ivana Adamce (ODS). Zdejší rodák, vystudovaný architekt Michal Rosa (47) v roce 2002 vstoupil do Občanské demokratické strany a od roku 2006 je zastupitelem města. Z toho je zřejmé, že mu nejsou lhostejné věci veřejné, na osudu města mu vždy záleželo, chtěl být u jeho rozvoje a aktivně se na něm podílet.

Co pro vás znamená Trutnov? Jak ho vnímáte a čeho si na něm ceníte?
Je to město, ve kterém jsem se narodil, žiji zde celý život a mám ho velmi rád. Trutnov je obklopen přírodou, kde se lze během pěti minut dostat z Krakonošova náměstí do krásných lesů, a to mně vyhovuje.

Považujete se za patriota?
Rozhodně se považuji za patriota.

Na která místa ve městě nedáte dopustit a proč?
Jako kluk jsem většinu svého dětství strávil na kopcích kolem Šibeníku a Janské kaple. Pro mě jsou tato místa srdeční záležitostí a rád se tam vracím. Líbí se mně postupný vývoj města, který jsem si začal uvědomovat v době vysokoškolských studií, kdy jsem projížděl republikou do Brna a viděl najednou, jak se město po všech stránkách neuvěřitelně změnilo k lepšímu a patří mezi ta, na něž člověk může být hrdý.

Proč jste se rozhodl v komunálních volbách kandidovat do zastupitelstva? Co byste rád prosazoval v případě zvolení?
Důvod, proč u toho chci být, je ten, že město je živý organismus, není to něco, co někdy bude definitivně hotové. Pořád se to bude vyvíjet a měnit. V rozhodování je třeba být uvážlivý a neudělat rozhodnutí, která tomu organismu ublíží, naopak je třeba udělat kroky, jež ho posunou dál a umožní mu se rozvíjet a rychleji růst.

Jak vaši kandidaturu vnímá rodina?
Zpočátku panovaly určité obavy, zejména ze strany rodičů, protože se o mě báli. Postupem času se to změnilo a cítím velkou podporu.

V jaké kondici je podle vás současný Trutnov? Co je jeho předností a kde má naopak rezervy?
Všechno může být vždycky lepší. V Trutnově se ale odvedl velký kus práce. Myslím si, že velké investice, které se realizovaly v posledních letech, přišly v pravou chvíli. Vzhledem k současné situaci na stavebním i finančním trhu by už v žádném případě nešly udělat. Pokud bude krize trvat, budeme se nyní moci soustředit na drobnější věci, rozmanité úpravy a město může bez problémů fungovat. Se současnou situací jsem spokojen.

V čem vidíte své přednosti a sílu? Co můžete nabídnout?
Karel Čapek říkal, že nikdy se nepleteme tak, jako když prohlásíme něco sami o sobě.

Máte v sobě schopnost sjednocovat lidi a nadchnout je pro společnou věc?
I ve své předchozí profesi jsem pomáhal lidem zařídit si domov. To, že někomu svěříte do rukou organizaci svého života a že tím úkolem není udělat dům, ale domov, na tom jsem si vždycky dával záležet a myslím si, že se mně to dařilo. Věřím, že to byla dobrá škola, kterou mohu využít i pro město.

Jste ochoten přijímat kompromisy?
Slovo kompromis získalo během času hanlivý přídech, ale když se podíváte na význam toho slova, znamená dohodu nebo střední cestu, což není nic špatného. Tak by to mělo být. Umění hledat shodu je důležitým aspektem práce politika. Bez dohody tu práci nejde dělat. Je naivní si myslet, že existuje stoprocentní shoda, snad jen ve výjimečných případech. I v rámci koalice musíme hledat dohodu.

Jak vidíte šance ODS v Trutnově v zářijových komunálních volbách?
Jsem životní optimista a věřím, že máme šanci obhájit svoji pozici na radnici. Kdybych tomu nevěřil, neopustil bych podnikání, které jsem sedmnáct let budoval. Je tedy zřejmé, že věřím v úspěch ODS v komunálních volbách, i když nás zřejmě čeká několik obtížných let. Máme ale velkou příležitost vše zdárně překonat. Jde nám o to, aby se v Trutnově dobře žilo.

Jak si představujete Trutnov budoucnosti?
Budoucnost svého rodiště vidím ve vytvoření takových podmínek, aby se do Trutnova po studiích rádi vraceli mladí lidé. Také si přeji, aby Trutnov byl hrdým městem, ale také městem přívětivým, aby se dokázal postarat o všechny potřebné.