Pátek

20. května 2022

Nyní

23°

Zítra

17°

Svátek má

Předseda exportérů: Výsledek voleb vítám, nová vláda bude muset šetřit

10. 10. 2021

page.Name
Hlavním úkolem nového kabinetu by měla být podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda daleko přísnější fiskální politika. Očekává od nové vlády úsporná opatření. Míní, že prezident pověří premiéra Andreje Babiše (ANO) sestavením vlády jako prvního, ale ten neuspěje. Očekává sestavení vlády pod taktovkou předsedy ODS, nejsilnějšího subjektu koalice Spolu, Petra Fialy. Koalice Spolu tvoří kromě ODS také TOP 09 a KDU-ČSL.

"S výsledkem voleb jsem spokojen. Splnili se mi dva sny, jednak, že komunisté vypadnou z parlamentu a k minimálnímu vlivu je odsouzena strana Pirátů, která ve mně nevzbuzovala sympatie," řekl ČTK Grund.

Ve sněmovních volbách v ČR vyhrála koalice Spolu, která bude mít ve Sněmovně 71 křesel, druhé ANO obsadí díky změně pravidla přepočtu hlasů 72 křesel a třetí PirSTAN 37 mandátů. SPD získala 20 křesel. Jiné strany se do Sněmovny nedostaly. Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že pověří jednáním o vládě předsedu vítězné strany, nikoli koalice.

"Je to rozhodně vítězství pravice, likvidace levicového spektra mě překvapila. Bude to přínosné, protože současná politika vlády byla spíše levicová než pravicová. Domnívám se, že rozhazování, které prezentovala tato vláda, skončí," řekl dnes ČTK Grund.

Možná vláda pěti subjektů obou koalic u něho vzbuzuje nedůvěru, poukazuje především na možné neshody mezi nimi. "Piráti, kteří byli v čele opozice, vyhořeli. Vedoucí silou se tak stala ODS se STAN. Jsem zvědavý na to, jak to bude fungovat. Bude kumšt mezi nimi najít společnou řeč," dodal Grund.

ČTK
Foto: Jan Bartoš