Sobota

27. listopadu 2021

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Sovová podpoří v senátní volbě na Sobotku

4. 10. 2020

page.Name
Majitelka krkonošské Luční boudy a neúspěšná kandidátka ODS v senátních volbách na Trutnovsku Klára Sovová vyslovila před druhým kolem podporu starostovi Vrchlabí, současnému senátorovi Janu Sobotkovi (za STAN). Sovová to dnes řekla ČTK. Sobotka první kolo vyhrál a ve druhém se 9. a 10. října utká o křeslo v Senátu se starostou Dvora Králové nad Labem Janem Jarolímem (ANO.

Sovová podporu Sobotkovi považuje za logický krok a samozřejmou věc proto, že ODS a STAN byly v krajských volbách ve společné vítězné koalici. Sobotka byl na koaliční krajské kandidátce ODS, STAN a Východočechů na 21. místě.

Z trutnovského senátního obvodu se Sovová podle svých slov vytratit nehodlá. "Pořád mám pocit, že potřebujeme chránit svobodu a teď už doslova naši práci, naše podnikání i náš zdravý rozum," uvedla.

Sobotka první kolo vyhrál se ziskem 41,71 procenta hlasů. Jarolím dostal 26,26 procenta hlasů. Sovová na třetím místě získala téměř 23 procent a kandidát SPD Michal Slavka devět procent.

Volby v trutnovském obvodu se konají po necelých třech letech. V říjnu 2017 byl tehdejší senátor, majitel textilky Juta Jiří Hlavatý, díky preferenčním hlasům zvolen ve sněmovních volbách poslancem, a mandát senátora mu tím zanikl. V následných doplňovacích volbách se v lednu 2018 utkalo devět kandidátů včetně Hlavatého, který se mandátu poslance vzdal a do Senátu se chtěl vrátit. Ve druhém kole však proti Sobotkovi neuspěl. Sobotka měl tehdy podporu od TOP 09, KDU-ČSL a ODS.

ČTK