Sobota

27. listopadu 2021

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Štěpán: Hradečtí Piráti mohou mít hejtmana v koalici s ANO a ČSSD

5. 10. 2020

page.Name
Piráti v Královéhradeckém kraji podle dosavadního hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) dostali nabídku na funkci hejtmana v případné koalici s ANO a koalicí ČSSD a Zelení. Taková koalice by měla 23 hlasů ze 45. Štěpán to dnes řekl ČTK. Piráti nabídku nekomentovali a uvedli, že všechna jednání jsou otevřená. ANO by podle svého lídra Jiřího Dědečka preferovalo trojčlennou vládu vítězné koalice ODS, STAN, Východočeši s ANO a ČSSD a Zelenými, která by měla 28 hlasů. Vyjádření koalice vedené ODS ČTK zjišťuje.

Klíč k vytvoření nové krajské vlády podle Štěpána drží koalice v čele s ODS a Piráty. Zatím žádný hmatatelný výsledek z dosavadních jednání podle něj nevzešel. Nabídka postu hejtmana pro Piráty však podle Štěpána padla a Piráti ji podle něj řeší.

Lídr Pirátů Pavel Bulíček ČTK řekl, že Piráti dosud jednali se všemi stranami kromě SPD. Podle něj si uvědomují že jsou se svými sedmi mandáty jazýčkem na vahách. Pokud koalice vedená ODS či ANO získají na svou stranu Piráty, utvoří již jen s jedním dalším partnerem krajskou vládu.

Nabídku na post hejtmana, jak o ní hovořil Štěpán, Bulíček nekomentoval. "V tuto chvíli jsou jednání otevřená. Jednáme i v rámci svého zastupitelského klubu, co je pro nás přijatelné," řekl Bulíček. Variantu vlády s ANO a ČSSD označil za jednu z možností, stejně jako vládu s ODS a dalším subjektem. Jednání ještě podle něj potrvají nejméně týden.

Dědeček řekl, že ANO spolu se socialisty přináší 16 mandátů a chtělo by jednat s vítězem voleb, který by podle něj měl sestavovat koalici. Koalici tvořenou ODS a jejími partnery se dvěma vládními stranami ANO a ČSSD by Dědeček považoval za stabilní a přínosnou právě v současné době koronavirové krize, kdy se krátí příjmy krajského rozpočtu.

K jednáním s Piráty Dědeček uvedl, že hnutí ANO není známo, jaká jednání probíhají mezi sociálními demokraty a Piráty. Nicméně poznamenal, že "pokud bychom se s Piráty měli dohodnout, tak platí také nabídla hejtmana pro pirátskou stranu".

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice TOP 09, HDK a LES. Dva mandáty získala SPD.

ČTK