Úterý

16. srpna 2022

Nyní

26°

Zítra

28°

Svátek má

Triumf koalice Spolu. Vyhrála v Česku, v hradeckém kraji i v Trutnově

9. 10. 2021

Triumf koalice Spolu. Vyhrála v Česku, v hradeckém kraji i v Trutnově 15 snímků
Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny v České republice se stala koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Blok středopravých stran porazil hnutí ANO premiéra Andereje Babiše zhruba o 35 tisíc hlasů. Na dalších příčkách se umístila koalice Piráti/STAN a SPD. Do sněmovny se naopak nedostali zástupci ČSSD, KSČM či hnutí Přísaha. Koalice Spolu vyhrála v osmi krajích a jedním z nich byl i hradecký kraj. V něm koalice Spolu získala 28,58% hlasů a vyšle do Prahy čtyři poslance.

V Královéhradeckém kraji vhodilo svůj hlas do urny koalici Spolu celkem 84 166 voličů. Hnutí ANO, které se v celé zemi i v našem kraji umístilo na druhém místě, pak získal 79 463 hlasů. Koalice Pirátů a Starostů obdržela 44 551 hlasů a SPD pak 26 661 platných hlasů od voličů. Žádná z dalších stran či hnutí přes 5 procent hlasů v kraji nezískala. Nejblíže k této úrovni byla ČSSD se ziskem 4,93 procenta.

Královéhradecký kraj bude v Poslanecké sněmovně zastupovat celkem 11 poslanců a poslankyň. Po čtyřech zástupcích do pražské Sněmovní ulici vyšle koalice Spolu a hnutí ANO, Piráti a Starostové budou mít dva poslance a jednoho poslance pak SPD.


Nově zvolení poslanci z trutnovského okresu: Ivan Adamec (Spolu) a Lucie Potůčková (Piráti a Starostové).

Poslanci zvolení za Královéhradecký kraj
Spolu
Ivan Adamec (61 let, Trutnov)
Pavel Bělobrádek (44 let, Náchod)
Pavel Staněk (48 let, Předměřice nad Labem)
Matěj Ondřej Havel (34 let, Hradec Králové)

ANO
Klára Dostálová (50 let, Hořice)
Jiří Mašek (63 let, Hradec Králové)
Petr Sadovský (52 let, Dobruška)
Jana Berkovcová (51 let, Nové Město nad Metují)

Piráti a Starostové
Lucie Potůčková (46 let, Mladé Buky)
Josef Cogan (48 let, Nová Paka)

SPD
Vladimíra Lesenská (57 let, Týniště nad Orlicí)

Voliči v Královéhradeckém kraje hojně používali preferenční hlasy. Nejvíce jich získala kandidátka Starostů a starostka městyse Mladé Buky Lucie Potůčková, která jich získala 10 910. Druhým nejvíce preferovaným kandidátem byl Matěj Havel se ziskem 10 858 kroužků. Lídryně hnutí ANO Klára Dostálová pak obdržela 4446 preferenčních hlasů.

Neúspěch některých stran, ale i hojné kroužkování znamená konec poslanecké kariéry některých výrazných tváří. Kvůli propadu svých stran už ve sněmovně nezasedne komunista Zdeněk Ondráček i sociální demokrat Jan Birke. Na další působení ve sněmovně může kvůli kroužkování zapomenout i krajský lídr koalice Piráti/STAN Martin Jiránek, kterého v počtu preferenčních hlasů na kandidátce přeskočili hned tři zástupci Starostů.

Volební účast v kraji dosáhla 67,86 % hlasů a voliči vhodili do uren celkem 294 415 platných hlasů, byla tak téměř o 2,5 procenta vyšší než na celostátní úrovni.

Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Ondřej Littera
Grafika: Michal Kriegler