Sobota

23. října 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

V hradeckém kraji oznámilo kandidaturu zatím osm subjektů

21. 7. 2020

page.Name
Kandidaturu do říjnových krajských voleb v Královéhradeckém kraji oznámilo osm politických subjektů. Termín pro předložení kandidátek vyprší 28. července. Počet subjektů tak není konečný, kandidaturu zatím zveřejnily jen některé. ČTK to zjistila od zástupců stran. Hradecký krajský úřad v 10:30 v pondělí 20. července evidoval tři politické subjekty, které už podaly kandidátky k registraci.

V minulých volbách kandidovalo 17 subjektů, do zastupitelstva se jich dostalousedlo celkem devět, vítězné hnutí ANO skončilo v opozici. Ne všechny ale jdou do voleb znovu, řada stran a hnutí zastoupených v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu bude kandidovat jako součást různých koalic.

V kraji nyní vládne pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Hnutí ANO povede do voleb podnikatel z Jičínska Jaromír Dědeček (ANO). Přestože šéf hnutí Andrej Babiš kritizoval kumulaci funkcí, na kandidátce je ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která kandiduje z 11. místa. Poslanci ANO Jiří Mašek, Petr Sadovský a Pavel Plzák budou kandidovat na konci kandidátky na 43. až 45. místě.

ČSSD jde do voleb společně se Stranou zelených a nezávislými osobnostmi pod značkou Spolu pro kraj. Lídrem je hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Také ODS spojí síly s jinými subjekty, a to v koalici se Starosty a nezávislými (STAN) a Východočechy. Lídrem kandidátky této koalice je náměstek hejtmana, senátor za Náchodsko a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Koalice pro Královéhradecký kraj jde do voleb v jiném složení než před čtyřmi lety, a to KDU-ČSL, Volba pro město (VPM) a hnutí Nestraníci, jejím lídrem bude bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V roce 2016 byl součástí Koalice pro Královéhradecký kraj místo Nestraníků Hradecký demokratický klub (HDK).

Hradecký demokratický klub (HDK) bude nově součástí uskupení Spojenci pro Královéhradecký kraj spolu s TOP 09 a Liberálně ekologickou stranou (LES). Kandidátku povede náměstek hejtmana pro zdravotnictví za TOP 09 a krajský šéf strany Aleš Cabicar.

Lídrem České pirátské strany bude obchodní analytik Pavel Bulíček (Piráti), lídrem kandidátky KSČM poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) do voleb povede poslanec Zdeněk Podal, místo původně oznámené advokátky Markéty Pakandlové.

SPO a Změna pro Královéhradecký kraj se podle zjištění ČTK nadcházejících krajských voleb nezúčastní.

Krajské volby v hradeckém kraji v roce 2016 vyhrálo ANO se 13 mandáty. Druhá skončila ČSSD se šesti zastupiteli. Po pěti mandátech mají ODS a Koalice pro Královéhradecký kraj ve složení KDU-ČSL, HDK a VPM. Po čtyřech zastupitelích získala KSČM, TOP 09 a koalice Starostové a Východočeši. Shodně dvě křesla mají koalice SPD a SPO a koalice pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradecký kraj.

ČTK