Čtvrtek

2. prosince 2021

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

V kraji volilo z domácí karantény 107 lidí

2. 10. 2020

page.Name
V Královéhradeckém kraji požádalo o volbu z domova kvůli karanténě z důvodu koronaviru 107 lidí. Dnes je navštívily mobilní volební komise, hlasy voliči odevzdávali do přenosné urny. ČTK to řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Volební účast se dnes v 16:30 v kraji ve vybraných okrscích v Hradci Králové či Náchodě podle zjištění ČTK pohybovala kolem 15 procent.

Komise za voliči do jejich domovů vyrazily již ráno. V každém okrese byla jedna mobilní komise s výjimkou Náchodska, kde byly dvě. Bylo to dáno tím, že na Náchodsku o volbu z domova požádalo nejvíce lidí. Náchodsko je aktuálně okresem nejvíce postiženým epidemií koronaviru v Královéhradeckém kraji. Protože komise dnes umožnily volit všem 107 lidem v karanténě z domova, v sobotu již žádné takové voliče navštěvovat nebudou.

Volby v Královéhradeckém kraji začaly již ve středu pro lidi, kteří jsou kvůli nákaze covid-19 v izolaci nebo karanténě. Volit mohli od 07:00 do 15:00 v pěti okresních městech na stanovištích, kam přijeli autem. Volby v takzvaném drive-in režimu využilo 191 voličů.

čtěte také: Začaly krajské volby a 1. kolo voleb do senátu


Ve čtvrtek v kraji odvolilo 24 lidí ze tří domovů seniorů, v nichž byla kvůli výskytu koronaviru vyhlášena karanténa. Celkem v těchto domovech mohlo hlas odevzdat až 180 lidí. Volební účast tak byla na úrovni 13 procent. Mobilní volební tým přijel za voliči do krajských domovů seniorů v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku a v Polici nad Metují na Náchodsku a do soukromého domova důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku.

Dnes se volební místnosti otevřely ve 14:00 a uzavřou se ve 22:00. V sobotu budou moci voliči hlas odevzdat od 08:00 do 14:00.

V Královéhradeckém kraji o místa v krajském zastupitelstvu usiluje 12 subjektů nabízejících voličům celkem 511 kandidátů. Vítězství obhajuje vládní hnutí ANO, které ale před čtyřmi lety po volbách skončilo v opozici. Současně se konají volby do Senátu ve volebních obvodech Hradec Králové, Trutnov a Rychnov nad Kněžnou.ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek
Grafika: Michal Kriegler