Neděle

25. září 2022

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

V Trutnově jde do voleb 12 subjektů, lídry jsou starosta i místostarostové

12. 8. 2022

page.Name
V druhém nejlidnatějším městě v hradeckém kraji, ve třicetitisícovém Trutnově, jde do zářijových komunálních voleb celkem 12 subjektů, o jeden více než před čtyřmi lety. Vyplynulo to z údajů na webu www.volby.cz. V Královéhradeckém kraji se 23. a 24. září uskuteční volby do obecních zastupitelstev v 447 obcích a městech.

V minulých volbách jasně vítězná ODS bude v Trutnově opět kandidovat samostatně. Kandidátku povede současný starosta a architekt Michal Rosa, který loni v prosinci v čele města nahradil dlouholetého starostu a poslance Ivana Adamce. Adamec bude kandidovat z devátého místa a podle dřívějšího vyjádření bude chtít zůstat řadovým členem zastupitelstva.

Adamec rezignoval, když uspěl v parlamentních volbách, v nově zvolené Poslanecké sněmovně se stal předsedou hospodářského výboru a nepovažoval za možné obě funkce skloubit.

O přízeň voličů se budou v Trutnově ucházet také politické hnutí ANO 2011, Česká pirátská strana, KSČM, uskupení MY TRUTNOV, PRO TRUTNOV, Sdružení pro Trutnov s podporou STAN, dále SPD, uskupení TOP 09, KDU-ČSL s podporou nezávislých kandidátů a také uskupení Trutnov pomáhá, Volba pro město (VPM) a Žít v Trutnově.

Lídrem hnutí ANO v Trutnově je lékař Pavel Plzák, České pirátské strany místostarosta Tomáš Eichler a jedničkou na kandidátce KSČM je bývalý poslanec Zdeněk Ondráček. Uskupení MY TRUTNOV povede do voleb pracovnice Charity Trutnov Eva Navrátilová, jedničkou kandidátky PRO TRUTNOV je ředitel chráněné dílny Václav Török, v čele kandidátky Sdružení pro Trutnov s podporou STAN je ředitel základní školy Petr Horčička, lídrem SPD je živnostník Marek Hanč a v čele společné kandidátky TOP 09, KDU-ČSL s podporou nezávislých kandidátů je pracovník v sociálních službách Filip Bělík (TOP 09).

Lídrem kandidátky uskupení Trutnov pomáhá je předseda odborové organizace Pavel Holzknecht, Volby pro město místostarosta Tomáš Hendrych a Žít v Trutnově pedagog a zastupitel města Petr Sobotka.

Po volbách v roce 2018 se na koalici v Trutnově dohodla ODS s Piráty, Volbou pro město Trutnov a Sdružením pro Trutnov. Ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu má čtyřkoalice 21 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, uskupení Žít v Trutnově a KSČM.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek