Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Volby v Trutnově vyhrála ODS před ANO, komunisté jsou mimo hru

24. 9. 2022

page.Name
Vítězem komunálních voleb v Trutnově se stala Občanská demokratická strana (ODS). Získala 28,64 procenta hlasů a v městském zastupitelstvu obsadí 11 křesel. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 23,44 procenty hlasů (9 mandátů) a třetí Volba pro město, která dostala 10,24 procenta hlasů (4 mandáty). K volbám přišlo 39,99 procenta voličů.

Do trutnovského zastupitelstva se dostala také Svoboda a přímá demokracie (SPD) se 3 mandáty, Česká pirátská strana se 2 mandáty, sdružení Žít v Trutnově se 2 mandáty a také Sdružení pro Trutnov s podporou STAN se 2 mandáty.

Od minulých voleb v roce 2018 zaznamenala výrazný posun ANO, a to o 7,97 procenta na 23,44 procenta. Dále SPD, která se minule do zastupitelstva s 3,99 procenta nedostala, nyní se jí to se 7,31 procenta povedlo. Propad naopak  zaznamenali Piráti. Před čtyřmi lety obdrželi 11,42 procenta hlasů, letos pouze 6,65. Ze hry je KSČM, které dali voliči pouhých 3,36 procenta hlasů a poprvé v novodobé historii nebude mít zastupitele.Pro Občanskou demokratickou stranu v Trutnově je to už osmé vítězství v komunálních volbách v řadě. „Doufal jsem v lepší výsledek, ale s ohledem na okolnosti a také na to, že i část Trutnováků přijala výzvu a pojala komunální volby jako referendum o vládě, jsem s výsledkem spokojen a mám z něj radost,“ řekl lídr ODS a starosta města Michal Rosa.

NOVĚ ZVOLENÍ ZASTUPITELÉ TRUTNOVA
ODS
Michal Rosa, Ivan Adamec, Pavel Káňa, Vladislav Sauer, Jiří David, Radek Horák, Libor Kasík, Jana Křemenská, Jiří Paták, Juraj Sucháň, Jozef Kochan.

ANO 2011
Pavel Plzák, Zuzana Chovancová, Antonín Vajcik, Luboš Panny, Petr Švaral, Tomáš Voborník, Karel Nečas, Valerie Piskorová, Miloslav Rohlík.

VPM
Tomáš Hendrych, Petr Skokan, Kateřina Hindráková, Libor Kacr.

SPD
Dalibor Pluskal, Marek Hanč, Petr Kubo.

Česká pirátská strana
Tomáš Eichler, Ondřej Čalovka.

Žít v Trutnově
Petr Sobotka, Václav Javůrek.

Sdružení pro Trutnov s podporou STAN
Petr Horčička, Milan Lhoták.

Rýsuje se už nová devatenáctičlenné koalice. Dokonce už proběhlo mezi stranami první jednání. „Měla by být původní, stejně jako v minulém volebním období, to znamená ODS, Volba pro město, Piráti a Sdružení pro Trutnov s podporou STAN,“ prozradil Michal Rosa.

ODS prakticky obhájila vítězství z minula, ztratila pouze jediný mandát. „Není to porážka,“ uvedl a poděkoval voličům, kandidátům i bývalému starostovi Ivanu Adamcovi. „To, čeho jsme dosáhli, je z velké části výsledek jeho práce. Jsem starostou devět měsíců a nyní sklízím to, co on zasel a voliči si jsou toho vědomi,“ dodal starosta města, které by se v příštím volebním chtělo poprat s nárůstem energií či dopravními problémy.

Lídr trutnovského Hnutí ANO 2011, ve volbách druhého nejúspěšnějšího politického seskupení, považuje volební výsledky za velký úspěch. „Našim cílem před volbami bylo obhájit alespoň minulých šest mandátů a za úspěch bychom považovali osm. Nakonec jsem jich získali devět,“ sdělil Pavel Plzák. Už se dozvěděl o zájmu původní koalice pokračovat v trutnovském zastupitelstvu. „Proti nynější koalici nejsme schopni postavit adekvátní protipól, na to nebudeme mít dostatečné množství mandátů.“

Třetím nejsilnějším uskupením komunálních voleb v Trutnově je Volba pro město. „Výsledek voleb je pro nás výborný, jsme velmi spokojení nejen s počtem hlasů, ale i mandátů. Představuji si to tak, že bychom rádi pokračovali dál v současné koalici, která podle mě fungovala dobře,“ prohlásil lídr Tomáš Hendrych. 

Hynek Šnajdar, Pavel Cajthaml
Foto: Miloš Šálek
Grafika Michal Kriegler