Pátek

22. října 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Za Trutnovsko jsou zaregistrovaní všichni čtyři kandidáti do Senátu

14. 8. 2020

page.Name
Městský úřad v Trutnově zaregistroval všechny čtyři kandidáty, kteří se chtějí na podzim ucházet o místo v Senátu za tento obvod. Chyby v žádostech nebyly, řekl dnes ČTK Jiří Masařík z trutnovského městského úřadu. Při posledních volbách do Senátu na Trutnovsku kandidovalo devět lidí. Místo senátora bude na návrh hnutí STAN obhajovat starosta Vrchlabí Jan Sobotka, má podporu od TOP 09, Pirátů i KDU-ČSL.

Volby v trutnovském obvodu se konají po necelých třech letech. V říjnu 2017 byl tehdejší senátor, majitel textilky Juta Jiří Hlavatý, díky preferenčním hlasům zvolen ve sněmovních volbách poslancem, a mandát senátora mu tím zanikl.

Hnutí ANO nasadí na Trutnovsku do senátních voleb starostu Dvora Králové nad Labem Jana Jarolíma, má podporu ČSSD. Za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude kandidovat živnostník Michal Slavka z Trutnova. V boji o křeslo v Senátu se utká také kandidátka ODS, advokátka a provozovatelka Luční a Labské boudy v Krkonoších Klára Sovová. Sovová, které se členkou ODS stala letos, v minulých senátních volbách na Trutnovsku kandidovala za Nezávislou iniciativu.

V doplňovacích senátních volbách se v lednu 2018 na Trutnovsku utkalo devět kandidátů včetně Hlavatého, který se mandátu poslance vzdal a do Senátu se chtěl vrátit. Ve druhém kole však proti Sobotkovi neuspěl. Sobotka měl tehdy podporu od TOP 09, KDU-ČSL a ODS. V roce 2014 Hlavatý ve druhém kole porazil náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše (za TOP 09 a STAN).

Senátní volby se budou konat společně s krajskými 2. a 3. října. Jejich případné druhé kolo je naplánované na 9. a 10. října.

ČTK