reklama 

Radek Micopulos, sběratel a designér ježka v kleci, nejslavnějšího českého hlavolamu

13.6.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 3983

Trutnov - Ježek v kleci se stal díky Foglarovým Rychlým šípům nejznámějším českým hlavolamem minulého století. V současnosti jeho minulost opředenou legendární záhadou úspěšně oživuje Radek Micopulos (27) ze Dvora Králové nad Labem. Ježky sbírá a vyrábí, navíc se stará o internetový portál www.jezcivkleci.cz, který je prodejním a naučným serverem.

Radek Micopulos, sběratel a designér ježka v kleci, nejslavnějšího českého hlavolamu

Když se podíváte do jeho sběratelské vitríny, najdete tam ježky nejrůznějších typů a velikostí, vyrobených různými způsoby a z rozličných materiálů: Kovový, dřevěný, skleněný, ale i vyrobený z plechovky od rajského protlaku. Miniaturní ze stříbra, sotva dvoucentimetrový, používaný jako přívěšek. Z duralu a s moderní designem. Se šikmou klecí. S víčkem i bez víčka.

Radek Micopulos

  • královédvorský rodák
  • absolvent trutnovské SPŠ
  • referent nákupu u známé trutnovské firmy Kasper
  • má ve vlastní sbírce asi 60 ježků v kleci
  • předloni získal cenu Hlavolam roku

„U některých se dodnes divím těm nápadům, z čeho všeho se dají ježci vyrobit. Velmi zajímavý je třeba skleněný hlavolam, který ukazuje mimořádnou zručnost sklářů. Při detailním pohledu na ježka je vidět, že se v něm zobrazuje miniaturní kolo s křídly,“ tvrdí Radek Micopulos.

V Česku zřejmě patří mezi nejznámější sběratele a výrobce hlavolamu. „Mám sbírku asi šedesáti ježků v kleci. Přes polovinu jsem do své sbírky získal, zbytek jsem si vyrobil. Ale je tu řada dalších sběratelů, někteří mají ve sbírce až stovku exponátů,“ říká.

Se sbíráním začal ještě jako kluk. Přitom se ale dopátral pro našince překvapivého zjištění. Ježka v kleci nevymyslel český spisovatel Jaroslav Foglar. „Už v roce 1896 si nechal patentovat Američan Clarence A. Worrall ježka se čtvercovou podstavou a tyčkovou konstrukcí,“ upozorňuje mladý sběratel.

Přesto ježek zůstává typicky českým hlavolamem. „Nejvíc populární je určitě v Čechách. Odhaduje se, že je tady minimálně padesát sběratelů. Počty ježků se přitom počítají na desetitisíce. Lidi udivuje, kolik existuje druhů.“ Micopulos nemá úplně všechny, ale ví o mnoha dalších unikátech. „Na internetu jsou k vidění fotky ježků v kleci z včelích plástů, vlašského ořechu, mléčného skla, keramiky nebo korálků. Fantazie lidí je neuvěřitelná!“

DSC 0982

Mezi klasickými kovovými ježky se ale začaly objevovat nekvalitní hlavolamy z Číny. „Byly to většinou nepovedené kopie, z příliš měkkého materiálu a ne vždy u nich šlo ježka vyjmout z klece podle návodu,“ vysvětluje Radek Micopulos.

I proto se v roce 2009 pustil do vlastní výroby. A nezůstal jen u kovové klasiky.  „Snažím se vymýšlet hlavolamy s novým, moderní designem, který odpovídá současnosti. Odlišnosti jsou na kleci, ale i na ježkovi. Může mít různý počet ostnů nebo odlišné úhly,“ ukazuje dvorský sběratel. Vyrobil tak například tzv. Ježivala - klec, ve které je válec s ostny. Za ježka s názvem GEN, který se z klece vyndává vrchem, dostal před dvěma lety cenu Hlavolam roku. Někteří jeho ježci jsou nyní oblíbeným reklamním artiklem, i uznávané firmy si je objednávají kvůli propagaci.

DSC 0991

Nabízí se otázka, zda Radek Micopulos jako výrobce dokáže také ježka rychle vyjmout z klece. „Samozřejmě to zkouším u každého svého výrobku, stejně jako by to udělal sběratel, který si ho u mě koupí. Když to mám vyzkoušené, je otázka pár vteřin. Někdy se to ale nepodaří hned a trvá to minuty,“ přiznává. U klasických ježků podle něj existují jedno až dvě řešení, jsou ale hlavolamy, kde je možností víc. „Ne vždy ale na ně platí návod napsaný panem Foglarem,“ upozorňuje (návod najdete na konci článku).

A ještě jedna zajímavost: Sbírka hlavolamů by se klidně mohla jmenovat „něco v kleci“. Mezi exponáty jsou totiž hlavolamy, kde je místo ježka třeba sova, kanárek, lev, drak, ryba, golfový míček nebo pyramida. „Zejména v cizině je takových věcí nepočítaně. Někdy mi to přijde až bizarní, co vše se dá do klece dostat. V každém případě každý takový hlavolam má svůj specifický způsob vyjmutí, který neovlivňují ostny, ale tvary,“ dodává Radek.

 DSC 0978

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

JAK VYNDAT JEŽKA Z KLECE (klasický návod Jana Tleskače)
Natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem a posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak točíme za vyčnívající osten ježkem, až na jeho protilehlé straně dostaneme do kolmé polohy nad sebou dva jiné ostny, nejdelší po tom, který už vyčnívá vpředu. Popostrčíme předním ostnem ježka tak, aby jeho dva kolmo nad sebou se nacházející ostny pronikly protilehlým otvorem co nejvíce ven. Potom za přední osten sklápíme celý hlavolam jakoby dolů, až jak zadní dva vyčnívající ostny dovolí, a poněkud doleva. Tím ježek dostane v kleci takovou figuru, že všechny jeho ostatní ostny, které jinak překážejí jeho vyklouznutí ven, zmizí z jiných otvorů klece v jejím vnitřku a jsou v příznivé poloze k nejširšímu otvoru. A pak stačí ježkem kroutit za nejdelší vyčnívající osten sem a tam. Přitom se osvobozuje stále víc ostny z klece, až je venku úplně.

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama