reklama 

Vzduchoplavec Šálek letěl poprvé balonem, byl to velký zážitek, řekl fotograf

15.6.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 2369

Trutnov - Vidět Trutnov a jeho krásné okolí z ptačí perspektivy se jen tak někomu nepoštěstí. Při včerejším Pivofestu využil nabídky letět balonem společně se starostou Ivanem Adamcem také fotograf Miloš Šálek. „Když se balon odlepil z Krakonošova náměstí, měl jsem divný pocit. Je to ale naprosto bezpečné, tak bych příště klidně letěl znovu,“ uvedl fotograf.

Vzduchoplavec Šálek letěl poprvé balonem, byl to velký zážitek, řekl fotograf

Let byl naplánován na dobu mezi 18. a 21. hodinou. O tom, zda se poletí, rozhodoval zkušený pilot David Línek.  Záleží hodně na povětrnostních podmínkách a směru i síle větru. „Start byl nakonec určen na 19 hodin, ale začal foukat vítr, tak se to trochu komplikovalo. Na chvíli pak vítr ustal a pilot rozhodl, že se poletí. Byl to můj první let balonem v životě,“ řekl Šálek, který let využil k fotografování města a jeho okolí.

Zhruba po více než půl hodině po startu balon vystoupal do výšky 750 metrů a letěl rychlostí téměř 24 kilometrů v hodině směrem ke Dvoru Králové. „Letěli jsme asi hodinu a plavba vzduchem byla klidná. Měl jsem krásný pocit. Dříve jsem létal fotit letadlem, ale tento let byl tišší a klidnější. Velmi dobře se mi fotilo,“ pochvaloval si trutnovský fotograf. Pilot původně zvažoval, že by balon přistál na letišti v Žirči, nakonec dosedl na nedalekou louku.

IMG 0284

„Přistání bylo měkké a bez problémů jsme dosedli na louku. Ještě předtím jsme od pilota dostali instrukce. Šli jsme do podřepu a chytili se šňůr uvnitř koše. Pak jsme dosedli na zem,“ popisuje Šálek. Po přistání následoval balonářský rituál. Šálek i Adamec dostali certifikáty, čemuž předcházel křest premiérových vzduchoplavců.  Slavnostní rituál po sbalení balonu se mezi balonáři provádí již více než 300 let.

IMG 0328 1

Během něho byli všichni, kteří letěli poprvé, pokřtěni nejen hrstí hlíny, ale také skropeni sektem, který se pak musí vypít do dna, aby další lety rovněž probíhaly v pořádku. Novým balonářům bylo uděleno vzduchoplavecké jméno. Starosta Adamec získal jméno Baron Ivan von Žireč. Pro fotografa Šálka byl let balonem velkým zážitkem. „Bylo to skutečně skvělé a všem let balonem doporučuji,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, www.donebes.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama