reklama 

Badatel Tichý představil v televizi pomník padlým v zaniklé obci

19.7.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 933

Trutnov - Česká televize odvysílala třetí díl cyklu Naše Velká válka, který byl kromě jiného zaměřen na pomník padlým v první světové válce, od jejíhož rozpoutání letos uplynulo 100 let. Průvodcem v zaniklé obci Sklenářovice nedaleko Trutnova byl známý badatel a znalec Krkonoš Antonín Tichý ze Svobody nad Úpou, s nímž Trutnovinky v roce 2010 přinesly obsáhlý rozhovor.

Badatel Tichý představil v televizi pomník padlým v zaniklé obci

Tichý představil pomník padlých vojáků na bojištích první světové války, kteří pocházeli z obce. „Po skončení války tady občané obce postavili pomník padlým vojákům, kterých bylo na tak malou vesnici poměrně hodně. Zajímavé je, že na pomníku jsou nejen jména, ale zároveň i čísla chalup, odkud pocházeli. Z některých chalup jsou tam táta se synem, bratři a podobně,“ uvedl badatel. Na pomníku jsou jména dvanácti padlých německých obyvatel, z nichž pouze jedno jméno je českého původu – Josef Beránek.

Po roce 1945 byla obec vysídlená a všichni Němci byli odsunuti. Prázdné domy byly postupně  rabovány, chátraly a v 50. letech při tak zvané akci Demolice Československá armáda zlikvidovala pozůstatky objektů odstřelem. „Také pomník padlých byl rozvalen, kameny se povalovaly po stráních nebo je někdo ukradl. Naštěstí se zachovaly dobové  fotografie,“ vzpomíná Tichý. 

Tonda Tichy

Právě podle snímků byl pomník zrekonstruován a osazen na původní místo. Toho se ujala skupina lidí kolem galerie Veselý výlet Pavla Klimeše za významného finančního přispění KRNAP.  „Pomník není jen poctou padlým, ale je to zároveň pomník zaniklé obci, ve které stálo celkem 42 domů. Sklenářovice už neexistují, a když sem přijdu, přepadne mě zmar,“ dodal smutně badatel.                                                            

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Franc, Ctibor Košťál

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama