reklama 

V Mladých Bukách teď ohlídá povolenou padesátku nový radar

17.7.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 5166

Trutnov - Auta na hlavním tahu do Krkonoš by už konečně měla jezdit pomaleji. Přesněji napsáno: v Mladých Bukách podle předpisů. Ode dneška tam hlídá rychlost nový stacionární radar, který koupila trutnovská radnice.

V Mladých Bukách teď ohlídá povolenou padesátku nový radar

Přímý a rovný úsek silnice první třídy svádí motoristy k rychlé jízdě. Přes asfaltku vede přechod, po kterém pěší přecházejí z obytné části Mladých Buků ke sportovištím, koupališti a za přírodou. Z hlavní silnice vedou odbočky na obě strany, jsou tam zastávky - vlaková a autobusová. Z úseku se stalo nebezpečné místo. Situaci chodcům částečně usnadnil ostrůvek, vytvořený uprostřed zebry.

Mnozí šoféři ale nohu z plynu stejně nesundali. Když se je nepovedlo umravnit ani zvýrazněním maximální povolené rychlosti (padesátky), uvítal městys Mladé Buky návrh Trutnova: opatřit místo radarem. „Léta hledáme řešení, jak místo, kde došlo ke dvěma smrtelným nehodám a sražení chodců, udělat bezpečnější. Věřím, že díky radaru budou auta místem jezdit pomaleji, a tím bude i nižší riziko, že srazí chodce,“ uvedl mladobucký starosta Jiří Zeman.

Fakta o radaru

Trutnov bude dodavateli přístroje hradit čtyřletý pronájem, celkem tak za radar zaplatí zhruba 915 tisíc korun. Do svého rozpočtu pak získá příjmy z pokut. Prohřešky se nebudou řešit na místě, ale ve správním řízení. Radar pořídí fotku auta s řidičem, s údajem o rychlosti ji pošle Městskému úřadu v Trutnově.

Podle trutnovského starosty Ivana Adamce je silnice v Mladých Bukách místem, kde se kvůli bezpečnosti vyplatí radar umístit. Považuje ho za nejjednodušší a nejefektivnější řešení, které odradí motoristy, aby úsekem projížděli příliš rychle. „Místní si díky němu víc než dosud uvědomí, jakým místem projíždějí. A snad naučíme jezdit podle předpisů i turisty,“ sdělil. Trutnov bude Mladým Bukům pomáhat i s agendou. Bude se starat o potrestání hříšníků (viz. box).

Mladé Buky v minulosti zvažovaly jako řešení umístění preventivních radarů, které informují řidiče o rychlosti, nebo semafory pro chodce. V plánu byl také  nadchod, městys na něj sehnal i dotaci, přesto ale byly celkové náklady na jeho vytvoření moc vysoké. „Jde nám hlavně o bezpečí. Doufám, že radar zaznamená i motorkáře, kteří v kritickém místě často trénují,“ dodal Jiří Zeman.

V okrese v poslední době přibývá obcí, kde boj s příliš rychlými motoristy řeší stacionárními radary. Například na dvou místech v Kocbeřích (hlavním tahu z Trutnova na Hradec Králové) nebo ve Dvoře Králové nad Labem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz   

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama