reklama 

Výstava mysliveckých trofejí ukazuje majestátního jelena, statného muflona nebo daňka s plotem v paroží

13.4.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 2365

Trutnov - Padesát jedna let pořádají zdejší myslivci oblastní chovatelské přehlídky. Pokaždé nabídnou zajímavosti pro odborníky i laiky. Také letos vystavili v lesnické škole trofeje (ulovení loni), nad kterými se diskutuje a žasne.

Výstava mysliveckých trofejí ukazuje majestátního jelena, statného muflona nebo daňka s plotem v paroží

Hned na první pohled zaujmou čtyři velké vycpané myslivecké trofeje - jelenů a muflonů. Z více než devíti stovek exponátů jediné, které by se hodily na stěnu zámecké haly či lovecké salónku. „Trofeje v plastické podobě jsou výjimečnou záležitostí, v Evropě je to totiž méně častý způsob pracování. Naopak v Americe má plastický preparát prakticky každý myslivec,“ vysvětluje předseda Okresního mysliveckého spolku Jaroslav Čechura.

V Čechách je naopak zvykem trofej opracovat a očistit až na kostru. I když to není úplně snadné a někteří myslivci dokonce přiznávají, že je to v kus umění. Laici považují za nejlepší trofeje ty největší, odborníci ale tvrdí, že tomu tak není vždycky. „Někdo počítá za větší trofej, když má větší počet výsad. Myslivci ale vědí, že klíčový je také obvod paroží a jeho hmotnost,“ říká Čechura.

Vystavené trofeje

jeleni   152 kusů
daňci     15 kusů
srnci    709 kusů
mufloni   9 kusů

Z vystavených trofejí vyčnívá i „smutný exponát“ - paroží daňka zamotané do plotového pletiva. „Mladí daňci mají hravou povahu. Začnou si s plotem hrát, jenže se do něj zamotají, nedokáží se ho zbavit a nakonec to skončí tragicky,“ tvrdí Čechura. Podle něj je to rovněž důsledek toho, jak dnešní společnost zvěř vytlačuje a zmenšuje jí životní prostor. Kvůli tomu se některé trofeje do výstavy ani nedostanou. „Čtyřicet procent odlovené srnčí zvěře skončí pod koly aut a vlaků. V takových případech bývá trofej zničená,“ uvádí Čechura.

Za půl století se z trutnovské chovatelské přehlídky stala významná událost. Přibylo v ní trofejí a prestiž si udržela, i když se měnila příroda. „Před padesáti lety byly hlavními druhy bažanti, zajíci, koroptve a kachny. Třeba zajíců se lovilo milion a půl ročně. Dnes se jich loví maximálně tři sta tisíc,“ dodává předseda myslivců.

7

Výstavu pořádají okresní myslivecký spolek a Česká lesnická akademie. Právě v její tělocvičně je přístupná až do soboty 19. dubna a to vždy od 9 do 17 hodin.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama