reklama 

Díky hrdinství vojáků můžeme žít ve svobodné zemi, připomněla Horynová

7.5.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 1101

Trutnov - Ani téměř sedmdesát let po skončení nejkrvavějšího světového konfliktu by lidé neměli zapomínat. Hlavně na vojáky, kteří bojovali na frontě proti nacismu. U příležitosti 69. výročí konce druhé světové války to zdůraznila místostarostka Hana Horynová.

Díky hrdinství vojáků můžeme žít ve svobodné zemi, připomněla Horynová

Na odvážné činy vojáků poukázala při dnešním vzpomínkovém odpoledni u pomníku padlých na městském hřbitově. „Po roce 1948 se na hrdinství vojáků, kteří bojovali na západní frontě, rychle zapomnělo. V dnešní demokratické společnosti si bez obav můžeme připomínat hrdinství vojáků jak z východních, tak i západních bojišť. Dnes se zde scházíme, abychom nezapomněli, že díky těmto lidem dnes můžeme žít ve svobodné zemi. Pamatujme na to!“ řekla.

V Trutnově dodnes žijí veteráni a přímí účastníci krutých bojů. Například plukovník ve výslužbě a nositele Řádu Bílého lva Jan Plovajko, podplukovník ve výslužbě Eduard Zirnzák a podplukovník ve výslužbě Josefa Svobodu. „Mnozí si ale jistě vzpomenou také na již zemřelého trutnovského občana Otu Brücka, který bojoval za druhé světové války hned na několika frontách. Příští rok by se dožil sta let,“ uvedla Horynová.

Připomněla i jména těch, kteří se konce války nedočkali. Třeba trutnovského rodáka Jiřího Bauera, který létal jako pilot u 310. československé stíhací perutě ve Velké Británii. „Zahynul v roce 1944 při plnění služebních povinností v jednadvaceti letech. Málokdo dnes ví, že se jednalo o jednoho z nejmladších československých pilotů ve službách britského letectva.“

V RAF bojoval i další trutnovský rodák, rotný František Drahovzal. „Také on se konce druhé světové války nedožil, když zahynul při letecké nehodě v roce 1943,“ upřesnila Horynová.

Její středeční projev u pomníku padlých byl součástí tradičního obřadu. Stejně jako v minulých letech zazněla česká hymna, držela se minuty ticha za padlé a pokládaly se květiny k hrobu padlých vojáků a umučených židovských dívek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

čtěte také:
PLOVAJKO PROŠEL Z BUZULUKU AŽ DO PRAHY. NYNÍ DOSTAL ČESTNÉ OBČANSTVÍ

UNIKÁTNÍ FOTOGRAFIE Z OSVOBOZENÍ TRUTNOVA V KVĚTNU 1945

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama