reklama 

Charles Mayer se vrací, tentokrát v knižní podobě

22.12.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 1077

Trutnov - Kdo loni neviděl výstavu připomínající Charlese Mayera, může si teď o tvorbě a příběhu trutnovského výtvarníka přečíst nově vydanou knihu. Přináší další objevy z umělcova života a šedesát stran reprodukcí malířské tvorby.

Charles Mayer se vrací, tentokrát v knižní podobě

Publikaci vydalo Muzeum Podkrkonoší. Právě v něm se loni expozice konala a jeho pracovníci se významně podíleli na objevování Mayerova života a díla. „Je výsledkem dlouhé práce a pátrání po životě výjimečného umělce,“ uvedl při křtu knihy jeden z autorů Vlastimil Málek.

Trutnovský rodák Charles Mayer byl uznávaným malířem s mezinárodní zkušeností i pohnutým a zajímavým osudem. Bydlel v Trutnově s přestávkami od narození až do šedesátých let 20. století, takže jeho obrazy a obrázky zdobí nejednu domácnost. Ještě nedávno ale patřil mezi zdejší zapomenuté umělce.

IMG 1772

Až v posledních letech se zásluhou jeho potomků, pamětníků a historiků ví stále víc. „Starší generace si ho ještě pamatuje, protože to byl atypický člověk. Jednak tím, jakou mluvil směsicí jazyků, a také tím, že maloval. Po roce 1945 v Trutnově a okolí mnoho malířů nebylo,“ řekl druhý autor knihy Ondřej Vašata.

To potvrdil i známý trutnovský malíř Miloš Trýzna, který Mayera poznal jako malý kluk. „Zaujal mě nejen poklonami a sundáváním baretu, když nás potkal s maminkou na ulici. Doma jsme měli asi pět až sedm obrazů, takže jsem k jeho dílům měl určitý vztah. Byly pro mě vzorem, v mládí jsem Mayerovy obrazy kopíroval,“ přiznal.

Charles Mayer

IMG 1617
Narodil 1897 v Trutnově, zemřel 1973 v Římě.
Byl žádaným malířem, častými motivy jeho obrazů byly Krkonoše, oblast Středomoří a francouzského Cannes. Oblíbená jsou i jeho květinová zátiší.
Dcerou je herečka Carmen Mayerová, vnučkou herečka Tereza Kostková.

Loňská (Mayerova první samostatná) výstava v muzeu měla velký ohlas. V publikaci je ale ještě víc podrobností o jeho životě a rovněž mnoho zajímavých obrazů. „Povedlo se nám získat ještě některá další svědectví a rovněž do té doby jeho neznámé obrazy. Například Sněžky s Obří boudou,“ upřesnil Vašata.

Kniha je k mání v trutnovském muzeu za 100 korun. Křtěna byla společně s publikací Tři cykly, katalogem vitráží Edyty Kully z Polska vystavovaných letos v muzeu. „Na příští rok chystáme expozici o trutnovském malíři Josefu Polzovi, který žil ve stejné době jako Mayer,“ naznačil ředitel Vlastimil Málek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama