reklama 

Muzeum v pátek představí nové knihy, jednu o malíři Charlesi Mayerovi

15.12.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 367

Trutnov - Hned dvě nové publikace najednou představí v pátek odpoledne Muzeum Podkrkonoší. Jednou z nich bude stostránková monografie o donedávna zapomenutém krajináři Charlesi Mayerovi.

Muzeum v pátek představí nové knihy, jednu o malíři Charlesi Mayerovi

Kniha obsahuje objevné poznatky z malířova života, včetně fotografií a dokumentů, a přináší šedesát stran reprodukcí výběru malířské tvorby. „Je výsledkem dlouhé práce a pátrání po osudech tohoto výjimečného umělce, narozeného v Trutnově roku 1897, posléze žijícího ve Francii, Německu, Československu a Itálii, kde v roce 1973 v Říme zemřel,“ řekl ředitel muzea Vlastimil Málek.

První ucelená výstava Mayerova díla, uspořádaná v trutnovském muzeu v roce 2013, se setkala s velkou odezvou u veřejnosti. Na vzniku publikace se podílela i malířova dcera a herečka Carmen Mayerová z Prahy.

Kulla

Druhou publikací, která bude v pátek veřejnosti slavnostně představena, je katalog vitráží polské umělkyně Edyty Kully z Jeleniej Góry. Třicetistránkový katalog vychází z výstavy Tři cykly, která probíhala v muzeu v září až listopadu tohoto roku. „Obě publikace navazují na bohatou ediční činnost muzea,“ upozornil Málek.

Pro připomínku: v říjnu muzeum představilo 21. svazek vlastivědného sborníku Krkonoše - Podkrkonoší, přinášející na 330 stranách několik desítek historických studií a zpráv z celého regionu Trutnovska. A také jubilejní Desátý svazek Kladského sborníku, zaměřený na problematiku dějin Kladska a česko-polského příhraničí, vydávaný ve spolupráci s předsedou Kladské komise historiků Vladimírem Wolfem.

KrkonoseKladsky

„Prezentace nových knih bude součástí tradičního Předvánočního odpoledne v muzeu, pořádaného každoročně od roku 2009. Program začíná v 17 hodin vystoupením sboru trutnovské ZUŠ. Pomyslným vyvrcholením celého odpoledne pak bude vánoční koncert Jaroslava Hutky,“ dodal Vlastimil Málek.

(pac, tz-vlm)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Muzeum Podkrkonoší

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama