reklama 

Škola V Domcích má bezbariérový přístup pro hendikepované děti

11.10.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 1756

Trutnov - Situace se zlepšuje, ale bezbariérových škol je pořád málo, tvrdí čeští vozíčkáři. Nyní k aspoň částečnému zlepšení přispěla Základní škola V Domcích. Od pátku má nájezdovou rampu pro hendikepované. Její pořízení přišlo na 700 tisíc korun, peníze poskytli ČEZ a město.

Škola V Domcích má bezbariérový přístup pro hendikepované děti

Pár schodů před školou zdravým žákům problémy nedělá, ale pro děti se sníženou schopností pohybu většinou znamená nepřekonatelný problém. „V době, kdy jsme žádali o peněžní grant na rampu, tak jsme měli dvě děti do první třídy. Protože to ale tehdy nedopadlo a rampu jsme ještě neměli, tak děti zůstaly v Janských Lázních,“ připomněla ředitelka školy Zuzana Horáková Radová.

Škola se ale nevzdala. O grant v rámci projektu Oranžové schody nadace energetické společnosti ČEZ si požádala znovu. „Dva roky po sobě jsme neuspěli. Doporučeni jsme byli až loni, náš záměr podpořil i známý paralympionik a cyklista Jirka Ježek, který pomáhat vybírat mezi žadateli o grant,“ upřesnila ředitelka. ČEZ rampu zadotoval částkou 500 tisíc, dalších 200 tisíc škola dostala jako účelový příspěvek od města (zřizovatele).

Právě skutečnost, že rampa už od podzimu u školy bude, přilákala začínající žákyni Petru. Včera jako první vyzkoušela rampu upravenou zinkováním proti korozi a venkovním vlivům. “Letos k nám nastoupila do první třídy. Od narození je postižená dětskou obrnou, ale její stav není takový, že by musela jezdit stále jen na vozíčku. Snaží se pohybovat i sama. V tuhle chvíli rampa usnadní hlavně její ranní příchod do školy, kdy ji doprovází maminka,“ řekla ředitelka.

Navíc věří, že novinka umožní snadnější pohyb po škole i další hendikepovaným, kteří by se chtěli v budoucnu učit právě V Domcích. „Imobilní se u nás mohou pohybovat po prvním patře, i toalety máme uzpůsobené pro imobilní. Také příjezd od tělocvičny máme bezbariérový,“ dodala Zuzana Horáková Radová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama