reklama 

SRPEN 1968 v barvě: unikátní fotky ukazují barikády i na kraji města

21.8.2014  •  Aktuality  • 
čtenost 3582

Trutnov - Kdo není pamětníkem srpnových dnů roku 1968, může mít pocit, že se proti invazi protestovalo jen na Polské ulici a před někdejším okresním národním výborem. Existuje ale důkaz, že na odpor se lidé postavili i v dalších částech města.

SRPEN 1968 v barvě: unikátní fotky ukazují barikády i na kraji města

Barikáda u výpadkovky na Jičín, asi v místě dnešního kruhového objezdu.

Jsou to barevné fotografie od pamětníka Jana Mouchy z Náchoda, který je v kritických dnech coby devatenáctiletý mladík pořídil. A nyní je dal k dispozici Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. „Zatímco drtivá většina fotografií z roku 1968 je černobílá, tohle je úplně první série barevných,“ uvedl ředitel muzea Vlastimil Málek.

Výjimečné jsou fotografie nejen barevností, ale především tím, která místa zachycují. Dění na Polské například autor zachytil z někdejší skautské klubovny. Co je ale mnohem důležitější, Moucha fotil barikády i na jiných místech našeho města. „Většina dosud zveřejněných (černobílých) snímků ukazovala barikádu na Polské ulici a dění před Okresním národním výborem. Málokdo totiž tehdy fotografoval okrajové části Trutnova,“ zdůraznil historik Ondřej Vašata.

68TU011
Barikáda u poříčské elektrárny.

Nyní je z barevných fotografií zřejmé, že míst skutečného aktivního odporu bylo víc. „Barikády nebyly jen na Polské, ale lidé se pokusili o odpor, byť třeba jen o symbolický, i v okrajových částech města.  Například na výpadovce k Jičínu postavili starý autobus, nějaký valník a vytvořili barikádu z pneumatik,“ upřesnil Vašata. Velmi zajímavá je i barikáda u poříčské elektrárny, která měla bránit příjezdu vojsk od Petříkovic.

Přestože leccos odhalily barevné snímky Jana Mouchy, zůstává značná část srpnových okamžiků v našem městě neobjasněna. „Například v kasárnách určitě byl aspoň malý oddíl československé armády. Nikdo ale ve vzpomínkách na srpen 1968 nikdy nemluvil o našich vojácích. Kde byli? Co dělali? Proč se o nich nemluví“ klad si otázky ředitel muzea Málek.

Možná odpovědi na tyto otázky znají právě čtenáři Trutnovinek. Jistě jsou mezi nimi ještě pamětníci osudových dnů. „Kdo nám k tomu tématu má co říci, rádi ho vyslechneme,“ dodal Vlastimil Málek. Telefon do muzea je 499 811 897.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Moucha, předáno Muzeu Podkrkonoší v Trutnově

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama