reklama 

Pamětní deska z krvavé bitvy 1866 je opět načerno

27.6.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 1771

Trutnov - Tradičním natíráním pamětní desky, projevem starosty a čestnými salvami dobových vojsk na Krakonošově náměstí si dnes lidé připomněli jediné vítězství Rakušanů v bitvě s Prusy z 27. června 1866.

Pamětní deska z krvavé bitvy 1866 je opět načerno

Na den přesně před 149 lety dosáhla rakouská armáda u Trutnova vítězství v bitvě, do které zasáhlo zhruba 64 tisíc vojáků. Pro Rakušany to ale bylo krvavě vykoupené vítězství - 4800 padlých, zraněných či zajatých. Na pruské straně byly ztráty třikrát menší - 1350 padlých zraněných či zajatých.

Celkem zemřelo, bylo zraněno nebo zajato přes 6 tisíc vojáků. „Na krvavé boje nás dodnes upomíná nepřeberné množství válečných pomníků a pomníčků, rozesetých v okolí míst bojů,“ řekl v projevu trutnovský starosta Ivan Adamec.

DSC 0877

Druhý den na to, 28. června 1866, rakouské velení hrubě podcenilo protivníka a místo, aby vítěznou bitvu u Trutnova využilo, prohrálo boje o pohraniční průsmyky. Válka vyvrcholila rozhodující (pro Prusy vítěznou) bitvou 3. července 1866 u Hradce Králové. (Více čtěte zde).

Vojenský konflikt měl negativní dopad i na civilní obyvatelstvo. „V Trutnově bylo několik vážených obyvatel, včetně starosty města Hieronyma Rotha, neprávem obviněno ze zrady, odvlečeno do pruského zajetí a propuštěno až po mnoha týdnech věznění,“ připomněl starosta. Právě proto se deska natírá v den výročí bitvy černě, na podzim pak bíle na oslavu návratu uvězněných.

Kromě vzpomínkové akce na náměstí se ještě odpoledne konala pietní akce u památníku generála Gablenze, který rakouské armádě u Trutnova velel. Příští rok uplyne od války 150 let. Připomínková akce bude mít velkolepý ráz. „Město Trutnov ve spolupráci s Kluby vojenské historie, dobovými jednotkami a dalšími příznivci chystá k tomuto výročí bohatý program, na jehož přípravě se již nyní intenzivně pracuje,“ dodal Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama