reklama 

Titul Dračí víno 2015 získal bílý Solaris z vinařství Volařík

24.5.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 1988

Trutnov - Stovky návštěvníků včera proudily do Staré radnice, aby se zúčastnily jedenáctých Trutnovských vinařských slavností. K dispozici měli 150 vzorků vína od dvanácti vinařů. Odpoledne už všichni netrpělivě očekávali, kdo získá titul Dračí víno a stane se vítězem slavností. Stejně jako loni, a v roce 2011, si nejvyšší metu odváží vinařství Volařík z Mikulova za bílé víno Solaris, ročník 2014.

Titul Dračí víno 2015 získal bílý Solaris z vinařství Volařík

Druhá příčka patří vinařství Hrabal z Velkých Bílovic s vínem Tramín červený, ročník 2013 a na třetím místě se umístilo vinařství Fuzgrunty s vínem Vlašský ryzlink 2013. Vítězný Solaris není u nás moc známá odrůda, pochází z Německa a byla vyšlechtěná ve Freiburgu. „My jsme se ji rozhodli vysázet proto, že je velmi odolná vůči různým plísňovým chorobám. To nám umožňuje toto víno dělat v režimu ekologického zemědělství, bez postřiku,“ řekl Martin Procházka, obchodní manažer vinařství Volařík (na snímku vlevo).

Solaris je lehké, svěží víno s muškátovým aroma, které je pro tuto odrůdu charakteristické.  Pochází z nejvýše položené vinice na Pálavě - Za Turoldem. „Díky tomu je to víno slané, minerální, ideální na letní pití. Je to trochu překvapení, že vyhrálo. Porotcům prostě chutnalo,“ uvedl Procházka a upozornil, že do Trutnova jezdí moc rádi. „Severní regiony nejsou příliš vinařsky probádané, ale o to raději sem jezdíme a přivážíme naše víno. Pokud budeme pozvaní, příští rok přijedeme znovu,“ dodal.

Prezident slavností z pořádajícího spolku Přátel dobrého vína Jiří Šťovíček hodnotil letošní ročník kladně. „Myslím, že si návštěvníci přišli na své a ochutnali skutečně vynikající vína,“ poznamenal. Jeho slova potvrdil Pavel Kovář z Trutnova, který je pravidelným návštěvníkem. „Mám rád Vlašský ryzlink. Ten byl na několika stancích a fakt jsem si pochutnal,“ prozradil.

Jiřina Králová přijela za vínem do Podkrkonoší z Náchoda. „Jezdíme sem každý rok a je to úžasná akce. Já mám ráda růžová vína, ale pochutnala jsem si i na červených portugalských a francouzských. Navíc kromě vína máme rádi cimbálovou muziku. Je perfektní, že se pod horami pořádá taková akce, i když tady víno nemá vlastně žádnou tradici,“ svěřila se Králová.

DSC 9480

Letošní oslava vína vstoupila do druhého desetiletí. „O slavnosti je mezi vinaři velký zájem, takže když to dobře půjde, sejdeme se tady i v příštím roce,“ dodal prezident Šťovíček.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama