reklama 

Havrda jel do Alp na závod psích spřežení. Bude hodně drsný, říká

9.1.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 749

Trutnov - Od roku 2007 je pravidlem, že vlčický musher Radek Havrda vyráží vždy v lednu do savojských Alp na závod psích spřežení La Grande Odyssée. Ani letos se nic neměnilo. Dnes odcestoval, hned zítra startuje v úvodním prologu.

Havrda jel do Alp na závod psích spřežení. Bude hodně drsný, říká

Uznávanou mezinárodní soutěž Havrda jel osmkrát. Hned dvakrát ji vyhrál, jednou dojel druhý a jednou třetí. K tomu navíc zvítězil ve zkrácené verzi Odyssey. Přesto v pátek po desáté ráno vyrazil na cestu se skromností sobě vlastní. „Favoritů a ambiciózních soupeřů tam bude víc, závod bude hodně náročný. Snad to ale dopadne nějak dobře,“ prohlásil těsně před odjezdem.

Do přepravního vozíku naložil čtrnáct psů, výběr těch nejlepších z dvaceti, které několika měsíců pečlivě trénoval. Smečku opět povede jak lídr fena Roxi. „Už se mnou Odysseu vyhrála, velmi dobře zvládá povely. Úžasná ale je i černá potvůrka Uda, která loni předvedla skvělé výkony v Alpách i v ruské Kalevale. Třetím do lídru je Sep, který už také vyhrál Odysseu,“ naznačil Havrda s tím, že ještě další čtyři psy jsou podle situace schopni jet v lídru.

Radek Havrda

- jediný dvojnásobný vítěz La Grande  Odyssée v letech 2009 a 2012
- v roce 2007 vyhrál zkrácenou verzi závodu
- loni dojel třetí, předloni čtvrtý
- na Odysseu jede už podeváté
- dvakrát vyhrál Šediváčkův Long 333 (2005 a 2006)

Jak má se psy natrénováno? Nebyla to žádná sláva, sníh napadl pozdě, to hraje proti nám. Ale v posledních dnech mi hodně pomáhal s tréninkem doghandler (pomocník) Zbyněk Hruška, takže se mi to zdá nakonec lepší, než loni. Navíc jsme sám chodil běhat, abych trochu zapracoval i na vlastní kondici,“ uvedl jedenačtyřicetiletý Havrda. Před rokem si přitom stěžoval kvůli chybějícímu sněhu na českých horách na málo kvalitní přípravy. Přesto nakonec dojel třetí.

Také letos by mohl pomýšlet na příčky nejvyšší, ale rivalů bude v závodě víc než dost. Největší favority hledá mezi předchozími medailisty. „Slovák Miloš Gonda bude mít neuvěřitelně silný tým, protože trénuje v Kiruně za polárním kruhem. Francouz Rémy Coste byl loni druhý, přitom měl hodně mladé psy. Překvapit ale může třeba i další český musher Martin Bílý nebo někdo další,“ řekl Havrda.Ani v Alpách nejsou ideální sněhové podmínky. Přesto pořadatelé avizují plnohodnotný závod. Hned v sobotu večer se jede devítikilometrový prolog, který už se na rozdíl od předchozích ročníků počítá do celkových výsledků. V neděli je na programu první etapa. To těžší ale čeká mushery a psí smečky ve druhé polovině soutěže. „Některé trasy natáhli pořadatelé do neuvěřitelné délky. Je tam devadesát šest kilometrů dlouhá etapa na bivak, hned následující den sedmdesát sedm kilometrů dlouhá z bivaku. Bude to hodně drsný,“ odhadl. 

La Grande Odyssée je velice prestižním etapovým závodem na světě. Vyrazit do něj mohou musheři maximálně se čtrnácti psy. Soupeřit bude 25 spřežení z celého světa. V době od 10. do 21. ledna ujedou přes 750 kilometrů.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama