reklama 

Další nesouhlas se začleňováním lehce mentálně postižených do běžných škol

15.12.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 1654
 • komentářů 1

Trutnov - Záměr ministerstva školství začlenit od září 2016 děti s lehkým mentálním postižením do běžných škol vyvolává novou vlnu odporu. Kromě kantorů a rodičů je nyní trnem v oku i regionálním politikům.

Další nesouhlas se začleňováním lehce mentálně postižených do běžných škol

Nejnovější ze všech je apel zastupitelů Královéhradeckého kraje. Považují za nespravedlivé připravit žáky s lehkým mentálním postižením o možnost vzdělávání podle upraveného vzdělávacího programu ve speciálních třídách.

Zařazením do běžných škol dojde podle krajských radních ke zkomplikování a snížení kvality výuky. „Novelou se zavádí takzvaná inkluze, tedy společné vzdělávání v základní škole, které podle nás z praktického hlediska nemůže fungovat a ruší dlouholetý propracovaný systém základního školství, který prostřednictvím speciálních škol dokázal s potřebnou mírou podpory vzdělávat i mentálně postižené žáky,“ uvádí krajská radní pro oblast školství Táňa Šormová.

Postižení a zdraví

„I když trabantu dáte nejlepší benzín, olej a řidiče, stejně se nemůže s formulí srovnávat a v závodě dojede poslední. Stejné je to s asistenty, kteří by měli v základní škole postiženým dětem pomáhat. Nikdy dítěti nenalejí do hlavy, co nemůžou pochopit, protože na to nemají kapacitu.“ Jaromír Vašíček, ředitel Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy v Horním Starém Městě.

Hradečtí politici žádají ministryni školství, aby záměr opět přehodnotila. „Kdo někdy s dítětem ze speciálních základních škol pracoval, ví velmi dobře, proč ho rodiče dali raději do speciální školy. V běžné třídě se trápí, nestačí vrstevníkům, a je naopak zase zdržuje. Navíc se v takovém případě nedá úplně vyhnout tomu, že může být dítě kvůli své odlišnosti z kolektivu vyloučeno,“ říká speciální pedagog Arnošt Vítek. Řešením podle něj není ani redukce učiva nebo asistenti.

Nad záměrem označovaným slovem Inkluze kroutí hlavou také ředitel Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy v Horním Starém Městě Jaromír Vašíček, který léta učil i na běžné základní škole. „Půjde o velký nesmysl, chybu a experiment, na který doplatíme všichni. Několik let jsem jezdil po evropských školách, a nikde jsem neviděl takovou inkluzi, jako se chystá u nás. V zemích jako Francie nebo Španělsko jsou tisíce negramotných žáků, kteří kočují se svými rodiči. A u nás se má bourat něco, co úspěšně desítky let funguje. Stát sebere rodičům možnost si vybrat. Celoplošnou inkluzí totiž zmizí možnost umístit dítě do speciální školy,“ zdůrazňuje Jaromír Vašíček.

Podle kritiků inkluze bude jen experimentem, který bude stát velké peníze. „Má být na to uvolněno devět miliard korun. Přitom peníze chybějí například ve zdravotnictví nebo sociálních službách. Asi máme slabé politiky v Evropské unii, když si nedokáží dupnout a bránit systém, který funguje a díky kterému jako stát vzděláváme na rozdíl od jiných zemí úplně všechny děti,“ rozčiluje se Vašíček.

Mnozí se proti nápadu ohradili už dříve. Např. trutnovský starosta a poslanec Ivan Adamec, který coby bývalý kantor nápad ministerstva kritizuje od začátku. „Považuju to za tragický krok. Jestli chtějí na ministerstvu takhle pokračovat, tak napáchají obrovské škody, které se budou velice těžce napravovat,“ zlobí se. „Doporučil bych učitelům, ať ukáží jednotu a jdou demonstrovat před ministerstvo. Protestovat by měli i rodiče postižených dětí a rodiče zdravých taky, protože to prostě nejde dohromady,“ zdůrazňuje.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

16.12.2015 Libor Vondráček
Proč zde mluvíte o postižených? Na prvním místě je přeci člověk, pak až něco, třeba mentální postižení. Takže správně: např. člověk s mentálním postižením. Jinak jsem samozřejmě proti integraci nebo tzv. inkluzi. Stejně nikdo neví, co to slovo znamená a každý si ho vykládá po svém. A také se mně zdá, že si slova ministryně vykládá každý jinak. V tuto dobu nikdo neví, jak to doopravdy bude a zda ZŠ praktické, které vzdělávají žáky s lehkým mentálním postižením, budou zachovány. S přáním krásných svátků vánočních Mgr. Libor Vondráček, speciální pedagog

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama