reklama 

Pivovarníci uspěli. Matoušek třetí, Fiebinger bramborová medaile

1.12.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 1200

Trutnov - Dalšího velkého úspěchu dosáhli tři domovarníci piva Vladimír Matoušek, Jan Fiebinger a Petr Stehlík na víkendovém klání při třetím ročníku Moravian Homebrewers Meeting, který se konal v Hostinci U Dřeváka v Brně-Králově Poli. Matoušek, řečený Drobek s tmavým ležákem Černá perla 13° obsadil třetí místo, Fiebinger skončil čtvrtý.

Pivovarníci uspěli. Matoušek třetí, Fiebinger bramborová medaile

„Máme z toho ohromnou radost. Prostě v Trutnově umíme vařit skvělé pivo,“ okomentoval bronzovou medaili domovarník Matoušek. V kategorii, kam se zdejší vařiči domácího piva přihlásili, bylo 18 vzorků. „Takže třetí a čtvrté místo z osmnácti, to ujde,“ přidal se držitel bramborové medaile Fiebinger.

V Brně se soutěžilo v kategoriích tmavý ležák českého typu, což je bohatý, tmavý, sladový český ležák s praženým charakterem, dále American Pale Ale, to je světlý, osvěžující, dobře chmelený mok a Witbier, který je osvěžujícím, elegantním, chutným a středně silným pšeničným pivem. Akce v Brně byla koncipována nejen jako soutěž, ale také jako setkání domovarníků, kteří si navzájem ochutnají své pivo.

To, že tři kamarádi, pravděpodobně jediní ve městě a okolí, kteří svůj pěnivý mok vyrábějí v domácích podmínkách, v Brně uspěli, není už náhoda. Když se letos v polovině března rozhodli přihlásit do soutěže doma vařených piv Kostelecké chmelovárek v Kostelci u Holešova, nevěřili, že by mohli uspět.  O to bylo větší překvapení, když v obrovské konkurenci ve své kategorii polotmavé a tmavé pivo spodně kvašené získal Matouškův mok Černá 13° třetí místo. To byl nečekaný triumf.

Imagegenashx 

„Byl jsem hodně překvapený a třetí místo mě samozřejmě moc těší,“ uvedl tehdy Drobek, který byl umístěním v Brně rovněž překvapený. Je to ale potvrzení toho, že trutnovští domovarníci to vzali za správný konec a jejich pivo chutná nejen nejbližším přátelům, ale obstojí i ve velké konkurenci. A proč kluci z Podkrkonoší začali vařit vlastní pivo?

Česko se pyšní tím, že se považuje za pivní velmoc, trojice domovarníků si to ale nemyslí. „Piva v distribuci je sice dost, ale chuťově to není žádná sláva. Proto jsme se rozhodli, že začneme doma vyrábět vlastní,“ prozradil Matoušek. Právě on stál u zrodu nevšedního koníčka.

20151128 165129 HDR

Všichni tři se shodují, že vaření domácího piva je alchymie. „Každý z nás se snaží, aby pivo souznělo s našimi chutěmi,“ vysvětlil Stehlík. Receptů na vaření piva je hodně, ale trutnovští pivovarníci vycházejí z jednoho receptu. „Lišíme se ale tím, že Láďa má rád výrazná piva a dává více chmele. Já vařím jemnější pivo a chtěl jsem, aby zanechalo medový dozvuk. Proto dávám do patnácti litrů piva lžíci medu,“ vypráví Fiebinger.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Vladimíra Matouška, Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama