reklama 

Jubilea modelářů: čtvrtstoletí kolejiště, 45 let klubu

31.10.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 1392

Trutnov - Běžný návštěvník si takové okolnosti ani neuvědomuje. Dvě, které jsou léta neodmyslitelnou součástí železničářské Výstavy modelů: obří kolejiště místních modelářů a zakladatel jejich klubu Jiří Beran.

Jubilea modelářů: čtvrtstoletí kolejiště, 45 let klubu

Na právě probíhající expozici v tělocvičně Základní školy Rudolfa Frimla je mezi patnácti exponáty také přes deset metrů velké kolejiště ve tvaru L. Jezdí po něm odhadem padesát vlakových souprav. Domácí modeláři ho vystavují už bezmála čtvrtstoletí. „Neustále ho obnovujeme, pozorný návštěvník si toho určitě všimne,“ říká Jiří Matoulek z Klubu železničních modelářů.

Z kdysi malého kolejiště postupně vyrostlo jedno z největších, které na výstavě bývá k vidění. Má tradiční místo v rohu tělocvičny, obvyklé diváky a stálou obsluhu. „Každý modelář vám potvrdí, že něco takového je pořád ve výstavbě. Původní už je v kolejišti jen rám a jak my říkáme, střeva. Koleje a další prvky už jsou obnovené. Je ale možné, že například některé stromečky v krajině ještě pamatují začátky,“ směje se Matoulek.

IMG 1965

Kdo stoprocentně pamatuje počátky je Jiří Beran. Před pětačtyřiceti lety totiž klub modelářů založil. „U příležitosti oslav sto let od příjezdu prvního vlaku do Trutnova od Velkého Oseka a Staré Paky, ke dni železničářů, jsem pro výstavní účely zapůjčil vlastní model kolejiště. Potom za mnou přišli z tehdejšího Domu dětí a mládeže, jestli bych nechtěl rozjet modelářský kroužek pro děti. Kývl jsem,“ přiznává dnes jedenasedmdesátiletý Beran.

Skoro všichni, kteří kdysi začínali v kroužku jako děti, jsou dnes i jako dospělí jeho aktivními členy. A hned od počátku se klubu dařilo pořádat výstavy. První se ve městě konala v roce 1970, tedy v roce založení trutnovského klubu.

IMG 1862
Jiří Beran (vpravo) dostal od kolegů z klubu jako dárek dobový snímek lokomotivy štokr, na které jak strojvedocuí v letech 1973 až 1975 jezdil.

Za 45 let prošlo Jiřímu Beranovi pod rukama neuvěřitelné číslo mašinek. Sám má ve sbírce přes tři stovky lokomotiv, vagónků mnohonásobně víc. „Když k tomu přidám, co mi prošlo pod rukama v klubu, mohl bych takové číslo vynásobit minimálně pětkrát. Dnes už ale modelčinu dělám výjimečně a v důchodu jsme spíš už jen sběratelem,“ dodává Jiří Beran.

Členy klubu se za 45 let stalo už více než sto lidí. Možná k nim brzy přibudou další, protože výstava se zatím těší velkému zájmu. Otevřená je ještě dnes od 10 do 18 hodin a naposledy zítra (v neděli) od 10 do 17 hodin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama