reklama 

V tělocvičně je přes půl kilometru kolejí i ruské kolo

28.10.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 1792

Trutnov - Zavřete oči, a uslyšíte syčení páry, cvakání náprav o výhybky, parní píšťaly nebo výstražnou signalizaci ze železničních přejezdů. Tedy zvuky, které neodmyslitelně patří k jízdě po kolejích. Když oči otevřete, připadáte si jako maličká součást hemžení, které nastává v dopravní špičce na nádražích.

V tělocvičně je přes půl kilometru kolejí i ruské kolo

Tělocvična Základní školy Rudofla Frimla se na týden proměnila v modelářský ráj zaměřený na drážní tématiku - Výstavu modelů. Deset českých a pět německých kolejišť, modely z plastu, kovu, papíru i dřeva (české i zahraniční). K tomu navíc modely z Merkuru a Lega. Vše zpracované do nejmenších detailů.

„Na vystavovaných kolejištích je položeno řádově 550 metrů kolejí, v nasazení je zhruba 150 vlakových souprav řízených asi dvěma sty různými lokomotivami. V soupravách je celkově cca 800 vagónů,“ spočítal Jiří Matoulek z pořádajícího Klubu železničních modelářů Trutnov. Mimo kolejiště, tedy ve vitrínách a na výstavních plochách, je k vidění dalších zhruba pět set různých modelů.

IMG 1815

Expozice začala v úterý, potrvá až do neděle. Od počátku je o ní velký divácký zájem. Hned zkraje modeláři ohlásili jednu zajímavost. Jeden motorový vůz na kolejišti Klubu železničních modelářů z německé Pirny za první den letošní výstavy najezdil tisíc kilometrů, tedy při přepočtu z modelového měřítka do skutečnosti. „Když vynásobíme tuto vzdálenost počtem jezdících souprav na výstavě (již zmíněných 150 souprav) a počtem dnů výstavy, dojdeme k zajímavému číslu,“ naznačil Matoulek.

Expozice ale není jen o vláčcích. Skládačka z Lega kromě fantaskního nádraží ukazuje i repliku s železnicí nesouvisejícího, ale atraktivního ruského kola. Velkou atrakcí je kuličkodráha. „Novinkou pro děti všeho věku jsou celodenní workshopy ve stavění modelů a vystřihovánek,“ upřesnil Matoulek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama