reklama 

Lokomotivní depo praskalo ve švech, mašinky přilákaly stovky návštěvníků

13.9.2015  •  Aktuality  • 
čtenost 2626

Trutnov - „Já nechci domů, já chci ještě na vláčky,“ brečí a prosí tatínka čtyřletý Honzík. Po tvářích mu stékají slzy. Otec chvilku váhá a pak vyslyší synovy prosby. „Tak ještě jednu mašinku a jdeme na oběd,“ říká neústupně. Řeč je o Dni železnice, který se koná do půl páté ve zdejším lokomotivním depu. Do areálu přišly stovky lidí a nedělního rozhodnutí, jak naložit se dnem volna, určitě nelitovaly.

Lokomotivní depo praskalo ve švech, mašinky přilákaly stovky návštěvníků

Zatímco někteří přišli do depa pěšky, ti vzdálenější využili jízdy historického vlaku taženého parní lokomotivou Bulík, který jel z Hradce Králové do Vrchlabí, samozřejmě se zastávkou v železniční stanici v Trutnově. Pro mnohé to byl nezapomenutelný zážitek. „Je to fakt super, hlavně pro děti to je něco, na co určitě budou rádi vzpomínat. Parní lokomotiva ve 21. století je rarita, a když si ještě do ní můžete vlézt, zážitek je ještě větší,“ myslí si Karel Čermák z Hradce Králové.

Pára a charakteristický pach spáleného uhlí nalákal do blízkosti kolejiště spoustu lidí zvláště, když Bulík ztěžka zasupěl a rozjížděl se směrem k Vrchlabí. To jen cvakaly závěrky fotoaparátů i mobilů, aby po dnešním svátku železničářů zůstala nějaká památka. „Považuji to za jednu z nejzajímavějších akcí, které se v Trutnově během roku pořádají. Vzala jsem s sebou vnuky a mohly jim oči vypadnout z důlků. Prostě, skvělá neděle,“ uvedla Jarmila Kočandrlová z Trutnova.

IMG 7764

Po odjezdu Bulíkovi, kdy se v zátočině už jen zvedala pára, se většina přítomných vydala k depu. První zastávkou byl prostor, kde jsou vystaveny modely vláčků a železnic, které potěšily nejen dospělé, ale i děti. „Takovou mašinku bych chtěl mít doma,“ ukazuje na model krajiny, kudy projíždí vláček, sedmiletý Petr, „snad by mi ji mohl tatínek koupit.“ Hned vedle rozbalili svůj stan hasiči se svým červenobílým vozidlem. Raritou byl vystavený větroň, do jehož kokpitu si pod dohledem mladé pilotky Kláry Teichmannové mohl sednout každý zájemce.

Pro děti byl před depem postaven speciální vláček Hráček s dětským koutkem a s promítáním filmů. Hlavní těžiště Dne železnice je však lokomotivní depo se skutečnými lokomotivami, motory a rozmanitými lokomotivními díly. Do každého stroje byl volný přístup a každý návštěvník se mohl něco dozvědět z jejich historie. „To jsme si nemohli nechat ujít. Náš Davídek ani nemohl dospat. Už jsme tady byli loni a moc ho to bavilo,“ sdělil nám Ota Ryšavý z Trutnova, když už se jeho malý syn soukal po schodech do kabiny. „Chci jednou řídit lokomotivu,“ prohlásil capart rozhodně.

IMG 7832

Součástí letošního železničářského svátku byl kromě drážní techniky a projížďky v kabině jedné z malých lokomotiv v obvodu depa, doprovodný program. V areálu se prodávají publikace s železničářskou tematikou. Svůj stánek tady má také společnost Merkur se svými světoznámými stavebnicemi, poblíž je také výstava vojenské techniky a automobilových i motocyklových veteránů. U občerstvení vyhrává country kapela Patrolla.  Den železnice je prostě velkou a hojně navštěvovanou společenskou událostí.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama