reklama 

U Trutnova se střetnou pruská a rakouská vojska. Jako v bitvě před 150 lety

23.6.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 1997

Trutnov - Hlavní událostí víkendu bude připomínka válečných událostí z června 1866. Rakousko tehdy v krvavém konfliktu s lépe bojově vybaveným Pruskem vyhrálo jedinou bitvu - právě u Trutnova. Na vítězství se poukazuje každý rok, letos jsou kvůli 150. výročí oslavy programově bohatší a delší. Potrvají dva dny.

U Trutnova se střetnou pruská a rakouská vojska. Jako v bitvě před 150 lety

Běžně jsou součástí jednodenních oslav nástupy příznivců vojenské historie v dobových uniformách, projevy, natírání pamětní desky a slavnostní salvy. Nyní budou hlavním magnetem bitevní ukázka, historické hrané scénky a výstava s vojenskou tématikou.

Vše vypukne v sobotu dopoledne na Krakonošově náměstí. Po společném hudebně-tanečním vystoupení souborů Ritornello a Barunka bude mít projev trutnovský starosta Ivan Adamec a pak dojde k tradičnímu natření pamětní desky černou barvou.

Poté bude následovat hraná scénka Den v Trutnově za války 1866 a vernisáž výstavy v Muzeu Podkrkonoší s názvem 1866: Vítězství Rakušanů u Trutnova a tzv. Trutnovská zrada v prusko-rakouské válce. V muzeu bude také možné získat unikátní Příležitostné poštovní razítko k válce 1866 a dopisnici s kresbou pomníku gen. Gablenze od Miloše Trýzny.

Zhruba hodinová atraktivní bitevní scéna ve Starém Rokytníku začne o půl třetí odpoledne. Bojovat v ní bude téměř dvě stě vojáků a jezdců na koních, a několik dělostřeleckých baterií. Diváky budou z Trutnova od půl druhé zdarma svážet svozové autobusy, vyjíždět budou nejprve z Poříčí a z Horního Starého Města, při druhé jízdě jen z autobusového nádraží.

Cestou přes Trutnov budou zastavovat na vybraných zastávkách. Po skončení ukázky (v 16.00) rozvezou autobusy návštěvníky zpět do Trutnova. Ve Starém Rokytníku bude zajištěno i parkoviště pro ty, kteří přijedou vlastním vozem

V neděli se uskuteční v městském parku koncert CK kadetní hudby, následovat bude slavnostní pochod k Janské kapli, pietní položení věnců a mše za padlé a k poctě sv. Jana Křtitele v Janské kapli. Celý víkend bude přístupný Památník generála Gablenze a Janská kaple, památky, připomínající nejvýznamnější trutnovskou historickou událost.Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek a Klub filatelistů
Reprofoto: archiv Muzea Podkrkonoší

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama