reklama 

Koulení sudu a zabíjačku jako poctu Havlovi uvidí v Americe

16.5.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 1403
 • komentářů 5

Trutnov - Před vrátnicí do pivovaru Krakonoš se shromáždila nenápadná skupinka lidí. Dva muži se od ostatních lišili oblečením. Zatímco všichni byli v civilu, oni měli na sobě montérky, stylové řeznické kabátky, holiny a na hlavách čepice zvané zmijovky.

Koulení sudu a zabíjačku jako poctu Havlovi uvidí v Americe

Prošli vrátnicí a vyfasovali pivní sud.  Kouleli ho po nádvoří a přenášeli ho z místa na místo. Jako kdyby vypadli ze sedmdesátých let minulého století, kdy v pivovaru pracoval nejznámější dělník na světě, disident a budoucí prezident Václav Havel. Právě kvůli této osobě a jejím letošním nedožitým osmdesátinám bylo toto malé představení zinscenováno a natočeno.

Rolí „koulečů“ sudů se chopili Jiří Rejthar, který pro Havla několik let vařil, a hospodský, trutnovský rodák Sláva Doubek. Na nádvoří pivovaru jim zdatně sekundoval režisér Havlových her a jeho soused na nedalekém Hrádečku Andrej Krob.

Od dob Havlova devítiměsíčního pivovarského angažmá uplynulo již dvaačtyřicet let, takže se exteriéry a interiéry značně proměnily. To však Rejtharovi s Doubkem nebránilo vrátit se do dávné minulosti, vedli řeči tehdejší doby a popíjeli pivo. Všechno bylo zdokumentováno včetně Havlovy podobizny, která tomuto setkání asistovala.

„Kde je varna?“ zeptal se po chvíli Rejthar, „je to prý jediné původní místo z Havlovy doby.“ Byla nedaleko. Havlovi kamarádi vyšlapali schody do prvního patra vedlejší budovy. To už se otevřely dveře do rozlehlé místnosti s krásnými měděnými nádobami. Tam si všichni společně připili na Havlovu památku, aby všechno zachytil další autentický pamětník, Havlův dvorní fotograf Bohdan Holomíček. „Procházíme místy, kde se Václav pohyboval,“ rozhlíží se kolem sebe Rejthar.

Havlova hra Audience, kde sládek pronáší památnou větu: Tady pijeme všichni, to je taková tradice, byla inspirována právě Havlovým pracovním angažmá v Trutnově. „Andreji, kde přesně Vašek pracoval,“ ptal se režiséra Rejthar. Všichni se po sobě dívali, ale nikdo přesně nedokázal odpovědět na tuto otázku.

„Já můžu vyprávět třeba dvě hodiny o hře Audience, ale nemůžu říct, kde přesně v pivovaru pracoval. Ale asi to bylo někde ve sklepě. Jednou jsem tam s ním byl a pil jsem skvělé nefiltrované pivo,“ zapátral v paměti Krob a potvrdil, že nejslavnější dramatikova hra vzešla z jeho pivovarské zkušenosti. „Chybí mi ale v tomto okamžiku to prostředí pochmurného sklepa. Ukazoval mi dokonce šachtu, přes kterou ho odposlouchávali estébáci,“ prozradil režisér.

Aktéři happennigu poté společně odjeli k Havlově chalupě na Hrádeček, kde se vzpomínalo na rozmanité hudební, divadelní i jiné akce. Tehdy, i když byl Havel v permanentním hledáčku StB, sem v hojném množství jezdili přátelé, disidenti a později i státníci z celého světa. Zde také Havel 18. prosince roku 2011 zemřel. Dnes už se tady nic neděje a místo je opuštěné. „Je tady trochu pusto,“ konstatoval Krob.

Kromě mnoha kulturních a recesistických akcí, které se za Havlova života na Hrádečku odehrály, se staly tradicí i zabíjačky, které ho v roce 1987 inspirovaly k sepsání už poněkud pozapomenuté jednoaktovky Prase. Proto výlet vyvrcholil návštěvou Rejtharovy chalupy ve Starkoči, kde se v havlovském duchu konala zabíjačka.„Sdružení Serpens loni ke stému výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala vytvořilo projekt, s nímž jsme jezdili po celé Evropě. Rozhodli jsme se, že ho v rámci nedožitých osmdesátin spojíme i s Václavem Havlem. To, co jsme natočili v Trutnově, na Hrádečku a ve Starkoči bude součástí dokumentu, s nímž bychom měli navštívit v listopadu krajany v Americe,“ vysvětlil Jiří Rejthar. 
                                                                                  
Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar
 

Diskuse

16.5.2016 Jiří Klas
prosím dejte s Tím Havlem pokoj není co oslavovat ani obdivovat
17.5.2016 Šárka Naglová
Já si naopak myslím, že je důležité na takovéhle lidi v dnešní době nezapomenout... Díky všem, co nezapomínají :-)
18.5.2016 Jiří Klas
pomatuji ho jako posledního bezdáka a ted se znej můžete posrat
18.5.2016 Jiří Klas
pomatuji ho jako posledního bezdáka a ted se znej můžete posrat
18.5.2016 Jiří Klas
pomatuji ho jako posledního bezdáka a ted se znej můžete posrat

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama