reklama 

O strážníky je zájem, objednali si je v Žacléři a Starých Bukách

5.1.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 1997

Trutnov - Už přes dvanáct let podnikají městští policisté spanilé jízdy do okolních měst a obcí. Zájem o jejich dohled nad bezpečností a veřejným pořádkem stoupá. Od letošního roku proto budou nově zajíždět také do Žacléře a Starých Buků.

O strážníky je zájem, objednali si je v Žacléři a Starých Bukách

Na deset se teď zvětšil počet obcí, které nemají vlastní městskou policii, a strážníky si objednávají a platí z Trutnova. Už roky hlídky pomáhají v Peci pod Sněžkou, Malé Úpě, Janských Lázních, Černém Dole, Hostinném, Chotěvicích a Svobodě nad Úpou. Každá obec má přitom odlišné jiné požadavky. Některé bojují s nelegálními skládkami odpadu, další s rušením nočního klidu a jiné s porušováním psích vyhlášek. V turistických oblastech pomáhají také při usměrňování dopravy.

V některých místech strážníci zajišťují také motoristy nepříliš oblíbené měření rychlosti na silnicích. Právě o něj ale mají v Žacléři a Starých Bukách největší zájem. „Málokdo si uvědomuje, že měření rychlosti velmi výrazně přispívá k bezpečnosti na silnicích,“ vysvětluje trutnovský starosta Ivan Adamec.

Městská policie má k dispozici 44 strážníků. „Je to dostatečný počet, není důvod ho navyšovat. Působení v okolních obcích neomezí každodenní činnost v našem městě, ta zůstává naší prioritou,“ ujišťuje velitel Radek Svoboda.

Trutnov na službách v okolí neprodělá. Obce zaplatí veškeré náklady - mzdy i projetý benzín. „Ve službě jsou vždy dva strážníci. Sazba je stanovena na 280 korun za hodinu na jednoho strážníka a na 8,50 korun za kilometr. Jedná se o cestu z Trutnova do obce a vzdálenost ujetou po obci,“ říká Svoboda. Navíc peníze z vybraných pokut automaticky zamíří do rozpočtu našeho města.

Seznam obcí, kterým trutnovští strážníci pomáhají, by se mohl ještě prodloužit. O spolupráci totiž uvažuje dalších šest samospráv - Bernartice, Královec, Lampertice, Zlatá Olešnice, Vlčice a Velké Svatoňovice. „Jsem rád, že se můžeme podílet na zajištění bezpečnosti v celém trutnovském regionu. Zároveň je nutné zmínit, že služba vzniká na žádost samotných obcí,“ dodává starosta Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama