reklama 

Zvon už je odlitý, v kapli sv. Tekly na Babí bude od léta

6.1.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 916

Trutnov - Je to dobrá zpráva pro věřící a příznivce historických památek. Zvon pro kapli svaté Tekly je hotový. Přivézt by ho měli příští měsíc, žehnat se mu bude zřejmě v létě. Uvedla to mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Zvon už je odlitý, v kapli sv. Tekly na Babí bude od léta

Barokní kaple z roku 1755 stojí vedle hřbitova při hlavní silnici z Trutnova na Žacléř. Do roku 1990 byla v havarijním stavu. Město se před lety pustilo do rozsáhlé rekonstrukce. Postupně byla opravena střecha, dlažby, fasáda a mobiliář.

Loni radnice nechala za 680 tisíc korun zrestaurovat obrazy a dokončit záchranu rozpadajících se varhan. „Jsou zrekonstruovány do své původní podoby z počátku dvacátého století a návštěvníci si tak budou moci vychutnat ničím nezkreslený původní zvuk,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec. U příležitosti dokončení oprav historických varhan se v před Vánocemi konalo v kapli společenské setkání.

Varhany 5

K úplnému dokončení chybí nyním už jen zvon. V prosinci ho odlili ve zvonařské dílně Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova. „Váží zhruba sto dvacet kilogramů a je vyrobený ze zvonoviny,“ upřesnila mluvčí Michaela Dědková.

Vyzvednout by si ho zástupci města měli nejpozději příští měsíc. Pověšen bude v létě. „Zvonu i zrekonstruované kapli bude panem farářem požehnáno. Půjde o veřejnou akci, takže pak uspořádáme slavností setkání. Datum ale zatím není zvoleno,“ uvedla Dědková.

„I malé církevní stavby jsou pro region důležité. Jsou po desetiletí součástí našich životů a nyní mohou plnit novou společenskou roli. Věřím, že se opravená kaple stane místem pro pořádání koncertů nebo setkávání místních obyvatel,“ dodal Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: dílna Tomášková-Dytrychová a archiv města

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama